28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  İşitme implantı ameliyatı sonrası doğru rehabilitasyon başarıyı artırıyor

  Çocuklar ve yetişkinlerde yaşanan işitme kayıplarının tedavisinde, son dönemde sıkça kullanılmaya başlanan işitme implantı uygulamaları başarılı sonuçlarıyla hastaların yaşam kalitesini yükseltiyor. İşitme implantı uygulamasından sonra ise doğru rehabilitasyon uygulaması başarıyı artıran en önemli etkenlerden biri.

  İşitme kayıplarının tedavisinde yaygın olarak uygulanan koklear implant; ileri veya çok ileri derecede sensörinöral işitme kayıplı hastanın, işitsel uyaranları ve konuşma seslerini doğala en yakın şekilde algılamasını hedefliyor. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji Uzmanlarından Dr. Halide Kara, işitmenin geri kazanılmasında ilk adım olan implantlama sonrasında işitsel eğitim programları, işitme kayıplı bireyin potansiyelini yerine getirmesine yardımcı olmak için kritik bir öneme sahip olduğunu belirtti.

  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji Uzmanlarından Dr. Halide Kara
  İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Odyoloji Uzmanlarından Dr. Halide Kara

  Kulaklara ve beyne fizik tedavi uygulanıyor

  İşitsel eğitimin kulaklar ve beyin için fizik tedavi olarak tanımlanması gerektiğini söyleyen Dr. Halide Kara, bu süreçte işitsel beceri ve dinlemenin gelişimi ve sonucunda da daha iyi sözel iletişim becerisi beklendiğini kaydetti. Koklear implant ameliyatı öncesi ve sonrasında işitsel eğitimi her hastaya önerdiklerini belirten Kara, “İşitsel eğitim, işitme kaybı olan çocuk veya yetişkine kendisi için hala mevcut olan ses ipuçlarından tam olarak yararlanmayı öğretme süreci olarak adlandırılıyor” dedi.

  Koklear implant aktive edildiğinde seslerin duyulabildiğini fakat beynin otomatik olarak anlamla bağlantı kuramadığına dikkat çeken Dr. Halide Kara, bu nedenle koklear implant tarafından sağlanan yeni gelen sese uyum sağlamak ve anlam vermek için zamana ve pratiğe ihtiyaç olduğunu ifade etti.

  Çocuklar ve çocuklar için süreç farklı işliyor

  Dr. Kara süreçle ilgili olarak şu bilgileri verdi: “Daha önce hiç duymamış çocuklar, koklear implant tarafından sağlanan yeni işitsel sinyal ile bir dil sistemi geliştirme sürecindedir. Belirlenmiş bir dil sistemine sahip olan yetişkinler de yeni sinyale anlam yüklemeyi öğrenmelidir. Tüm işitme kayıplıların, maksimum potansiyellerine ulaşmak için işitsel açıdan zengin bir ortamda bulunmaları gerekmektedir. Yetişkin işitme kayıplı bireylerde rehabilitasyon, öncelikle işitme kaybının kabulü, hastaya uygun işitme cihazının seçimi, yardımcı cihazlar hakkında bilgilenme ve iletişimi sürdürme becerilerini kapsamaktadır.”

  Hastanın durumunu kabullenmesi önemli

  “Yetişkin işitme kayıplı hastalarda rehabilitasyon, hastanın içinde bulunduğu süreci fark etmesi ve kabullenmesi ile başlıyor” diyen Dr. Kara, kliniğe işitme kaybı şikâyeti ile başvuran hastadan, ayrıntılı hikâye alınarak, gerekli odyolojik değerlendirmelerin yapıldığını belirtiyor.
  İşitsel eğitim; işitsel deneyimleri, rezidüel işitme düzeyinden maksimum ölçüde yararlanarak yorumlama yeteneğini geliştirmek için tasarlanmış bir süreç olarak, analitik, sentetik veya iki yaklaşımın bir kombinasyonu olarak planlanıyor. Bu sürecin başarısında ailenin katılımı ve desteğinin son derece önemli kazanıyor.

  İşitsel rehabilitasyonun sese anlam verme sürecine yardımcı olduğunu belirten Dr. Halide Kara sözlerini şöyle tamamladı: “İşitsel eğitim, bireyin akademik, iş, ev ve sosyal ortamlarında karşılaşacağı mesajları daha iyi anlayıp, diyaloğa girebilme becerisini destekliyor.

  Beyin tümörü ameliyatı artık burun içinden yapılıyor

  Yakın Doğu Üniversitesi Hastanesi, eklem hastalarının umudu oldu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ