21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  İngiltere’de uzmanlardan uyarı: “Akıl sağlığı krizinin kapsamı korkunç”

  Pandemi süreci sadece fiziksel açıdan değil mental açıdan da büyük sağlık sorunlarına neden oluyor. Bunun en büyük örneği de İngiltere’den geldi. Ülkenin akıl sağlığı kriziyle karşı karşıya olduğu konusunda uyarıda bulunan uzmanlar, depresyon, yeme bozuklukları ve endişe nedeniyle hastaneye başvuran 18 yaş altındaki gençlerin sayısında ciddi artış olduğuna dikkat çekti.

  Tüm dünyada olduğu gibi İngiltere’de Covid-19 salgınıyla mücadele devam ederken, bilim insanları, ülkede yaklaşan bir akıl sağlığı krizini olduğunu belirtti.

  Ulusal Sağlık Servisi (NHS) ve Kraliyet Psikiyatristler Koleji’nin yaptığı araştırmada, 2019 yılı Nisan ve Aralık ayları arasında 18 yaş altı 292 bin 212 gencin, depresyon, yeme bozuklukları ve endişe gibi şikayetlerle hastaneye gittiği, fakat 2020 yılının aynı aylarında bu sayının 80 bin 226 artarak 372 bin 438’e ulaştığı aktarıldı. Bu çerçevede bu şikayetlerle hastaneye başvuranların sayısının 2019 yılına oranla %28 arttığı kaydedildi.

  Öte yandan, 2019 yılında aynı tarihler arasında acil müdahale gereken gençlerin sayısı 15 bin 417 olarak kaydedilirken, bu sayı 2020 yılında 18 bin 269 oldu.

  Sağlık hizmetleri istila edilme riski altında

  Kraliyet Psikiyatristler Koleji’nin yaptığı açıklamada, “Akıl sağlığı krizinin kapsamı korkunç.” ifadeleri kullanıldı.

  Durumun iyileşmeden önce büyük ihtimalle çok daha kötüye gideceği öngörülürken, Sağlık hizmetlerinin, yardıma ihtiyaç duyan çok sayıda kişi tarafından ‘istila edilme’ konusunda gerçek bir risk altında olduğu belirtildi.

  “Salgın, çocukların ve gençlerin ruh sağlığını bozdu”

  Kraliyet Psikiyatristler Koleji’nde görev yapan Bernadka Dubicka, söz konusu akıl sağlığı problemlerinin pandemi nedeniyle artış gösterdiğini dile getirdi. Dubicka, “Okulların kapanmasının, bozulan arkadaşlıkların ve salgının yol açtığı belirsizliğin gençlerin ve çocukların ruh sağlığı üzerinde yarattığı yıkıcı etkiye tanık oluyoruz” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ