11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  İngiliz bilim insanlarından ‘süper varyant’ paniği!

  Son 2 yıldır dünyanın yakasını bırakmayan Koronavirüs ile ilgili İngiltere'de son yayınlanan rapor gündeme bomba gibi düştü. İngiliz uzmanlar 'süper varyant' uyarısında bulundu.

  2019’un Aralık ayında Vuhan’da görülen koronavirüsle dünyanın mücadelesi hızla devame diyor. Virüs dünya genelinde 10 milyonlarca insana bulaştı, 4 milyondan fazla kişi ise virüsün kurbanı oldu.

  Hayatımızı alt üst eden koronavirüs son dönemde yeni varyantlarla gündemde kalmaya devam ediyor. Bu varyantlardan en dikkat çekeni ise DSÖ’nün ‘endişe verici’ olarak nitelendirdiği Delta.

  ”Delta varyantı Kurban Bayramı’nı zehretmesin”

  Ancak görünen o ki dünya genelindeki vaka artışlarının baş sorumlusu olarak gösterilen Delta bilim dünyasının gündemindeki tek varyant değil.

  ”Delta varyantı Kurban Bayramı’nı zehretmesin”

  İngiltere’de yapılan son araştırma adeta bomba etkisi yarattı. Araştırmaya göre İngiliz bilim insanları Alfa, Beta, Delta ve Gama gibi daha bulaşıcı ve ölümcül varyantların birkaçının birleşmesiyle bir “süper varyant”ın ortaya çıkabileceğini belirtti.

  Delta Plus varyantı nedir?

  İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) tarafından yayınlanan raporda yeni bir koronavirüs varyantının yüzde 35’lik ölüm oranına sahip olan MERS kadar ölümcül olabileceği bilgisi yer aldı.

  Delta varyantı nedir?

  Alanında uzman bilim insanları tarafından hazırlanan raporda söz konusu mutasyonun aşılara ve ilaçlara karşı daha dirençli bir yapıda olabileceğinin de altı çizildi.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  Bilim insanları daha ölümcül bir varyant olasılığının ‘gerçekçi bir olasılık’ olduğunu ve İngiltere’nin ölüm oranının ilerlemesi üzerinde büyük bir etkisi olacağını belirtti.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  Bilim insanları ayrıca ilaçların aşırı kullanımının daha fazla mutant suşlara yol açabileceği konusunda uyardı. Uzmanlar doktorlara sadece en ciddi Kovid vakalarında reçete yazmaları önerisinde bulundu.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  Söz konusu araştırma bir de iyi senaryoya ev sahipliği yapıyor… Araştırmaya göre, Kovid mutasyonlarının sürmesi ile virüsün daha az ciddi hastalığa neden olma potansiyeline sahip olması ‘uzun vadede gerçekçi bir olasılık’ olarak değerlendirildi.

  Rusya’da ilk kez Delta plus varyantı görüldü

  Bu senaryo ile ilgili araştırmacılar ‘Başka bir deyişle, bu virüs soğuk algınlığına neden olan diğer insan CoV’leri gibi olacak, ancak ağırlıklı olarak yaşlılarda veya klinik olarak savunmasız kişilerde çok daha az şiddetli hastalık olacak’ ifadelerine yer verdi.

  Peki pandemi ne zaman bitecek? Herkesin aklındaki bu soruya yine İngiltere’den yanıt geldi.

  Delta varyantı

  İngiliz Mirror gazetesinde yer alan habere göre, koronavirüs pandemisinin büyük bir kısmını Eylül ayı sonuna kadar arkamızda bırakacağız.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Tecrit fikrinin en büyük Savucularından olduğu için ülkede ‘tecrit mimarı’ olarak anılan Profesör Neil Ferguson, aşının etkisine dikkat çekti ve ‘Salgının büyük kısmını sonbahara kadar geride bırakacağız’ dedi.

  Koronavirüs

  İlk karantinada kilit rol oynayan Imperial College’da görevli olan bilim insanı bu dönemde vakalarda bir artış olabileceğini, ancak ölen ya da ciddi şekilde hastalanan insan sayısının azaldığını belirtti.

  Covid-19

  Ülkede yayınlanan ‘Today’ isimli programda konuşan bilim insanı sözlerine şöyle devam etti; Aşıların etkisi hastaneye yatış ve ölüm riskini azaltmada çok büyük oldu. Eylül veya Ekim sonunda pandeminin büyük bir kısmını arkamızda bırakacağımıza eminim.’

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  Ferguson bu durumun aşılamadaki hız ile doğru orantılı olacağının altını çizdi.

  1 Ağustos koronavirüs verileri açıklandı!

  Delta varyantıyla mücadelede çift doz aşı şart!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ