11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ‘İlk gelen malı alamaz! Burası kasap dükkanı değil!’

  AB'de aşı krizi büyüyor. AB Komisyonunun sağlıktan sorumlu üyesi Kyriakides aşı üreticisi AstraZeneca'yı bu sözlerle eleştirdi

  AB’de aşı krizi…

  Avrupa Birliği  ile aşı üretici firmalardan AstraZeneca arasındaki krizde yeni bir aşama..

  AB, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği aşının AB ülkelerine tedarikinde kesinti yapacağını açıklayan ilaç şirketi AstraZeneca’yı bir kez daha uyararak yükümlülüklerini yerine getirmesini istedi.

  AB Komisyonu’nun sağlıktan sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AstraZeneca’ya güveni yeniden tesis etmesi, tam bilgi sağlaması ve sözleşmeye bağlı, toplumsal ve ahlaki yükümlülüklerini yerine getirmesi konusunda çağrı yaptı.

  iStella Kyriakides, AstraZeneca ile AB arasında büyüyen aşı tedarik anlaşmazlığı hakkında basın toplantısı düzenledi.

  Yılın ilk çeyreğinde AB’ye yapacağı tedarikte yüzde 60 kesintiye gideceğini açıklayan şirketin kararından endişe duyduklarını vurgulayan Kyriakides, “İlaç şirketleri ve aşı geliştiricilerinin uymaları gereken ahlaki, toplumsal ve sözleşmeye bağlı sorumlulukları var” dedi.

  Kyriakides, AstraZeneca’nın “en yüksek çabayı” gösterdiğini belirterek tedarik yükümlülüklerine uymamasını kabul edemeyeceklerini belirterek  sözleşme gereği ikisi AB ülkelerinde ikisi İngiltere’de bulunan 4 fabrikada üretilen aşılara erişim hakları bulunduğuna dikkat çekti.

  AB aldığı riskin karşılığını görmek istiyor”

  Kyriakides, sökonusu şirketle henüz aşı geliştirilmemişken anlaşma imzaladıklarını, AB’nin Risk alarak yatırım yaptığını ve bunun karşılığını görmek istediklerini belirterek şunları söyledi:

  “Biz ‘ilk gelen malı alır’ mantığını reddediyoruz. Bu mahalle kasaplarında işe yarayabilir ancak sözleşmelerde söz konusu olamaz. Bizim ön alım anlaşmamızda  öncelik maddesi bulunmuyor. AstraZeneca’ya güven ve tam bilgi sağlaması ve sözleşmeye bağlı, toplumsal yükümlülüklerini yerine getirmesi çağrısında bulunuyorum. Hiçbir şirket neler olduğunu anlamadığımız gibi bir yanılgıya kapılmasın. Tüm şirketlerden sağladıkları bilgiler konusunda şeffaf olmalarını istedik. Üretilen doz miktarı, bunların nerede üretildiği ve nereye gönderildiğini biliyoruz.”

  336 milyon avro ön finansman

  AB ile AstraZeneca arasındaki aşı sözleşmesinin gizli tutulması gerekiyor. Ancak kulislerden sızan bilgilere göre  AB’nin şirkete aşı yatırımları için 336 milyon avro ön finansman tahsis etti.Avrupa Birliği sözleşme gereği yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 100 milyon doz aşı almayı bekliyordu. Ama AstraZeneca bunun dörtte birine yakın bir miktarı teklif etti. AB, şirketin kesinti için “gerekçeli ve haklı görülebilir” açıklama yapmasını istiyor.

  Sözleşmede üretimin ikisi İngiltere diğerleri de Belçika ve Almanya’da yer alan 4 tesiste yapılacağı belirtiliyor. AB Komisyonu, sadece AB ülkelerindeki fabrikalardan değil, İngiltere’dekilerden de aşı gönderilmesini istiyor. AstraZeneca AB ülkelerindeki fabrikalarda üretim yetersizliği bulunmasını tedarikteki kesintiye gerekçe gösteriyor.

  AB onayı bekliyor

  AB’de şu ana kadar onay alan BioNTech ve Pfizer ile Moderna tarafından geliştirilen aşılar, Aralık 2020’den beri halka yapılıyor.

  AB Komisyonu, bugüne kadar aşı geliştiren şirketlerle üye ülkeler adına yaptığı 6 sözleşmeyle yaklaşık 2,3 milyar doz alabilecek konuma geldi.

  AB, opsiyonlar dahil olmak üzere BioNTech-Pfizer ile 600 milyon, AstraZeneca ile 400 milyon, Sanofi-GSK ile 300 milyon, Johnson and Johnson şirketiyle 400 milyon, CureVac ile 405 milyon, Moderna ile 160 milyon doz aşı almak için sözleşme imzaladı ancak AB ülkelerinde aşılamaların yavaş ilerlediği eleştirileri yapılıyor.

  Komisyon, geçen hafta üye ülkelerindeki yetişkin nüfusun yüzde 70’inin 1 Haziran’a kadar aşılanması hedefi koymuştu. Aşı teslimatlarında yaşanacak gecikmeler sonucunda hedefin yakalanamaması ihtimali yüksek görünüyor.

  AB Komisyonu, üye ülkelerde aşı üreten bütün şirketlerin üçüncü ülkelere bu ürünü ihraç etmek istediklerinde bildirimde bulunmalarını gerektirecek bir mekanizma üzerinde çalışıyor. (Independent Türkçe)

  Koronavirüs aşısında müthiş haber!

  Koronavirüs aşısıyla ilgili kafa karıştıran 4 soru!

  Pandemi ne zaman bitecek?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ