14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  ‘HPV’ye karşı ulusal aşılama’ önerisi TBMM gündeminde

  TBMM'ye sunulan son kanun teklifine göre, HPV (Human papilloma virus) aşısının 9 - 12 yaş arası çocuklara ve yetişkinlere ücretsiz uygulanması önerildi.

  HPV virüsünün (Human papilloma virus) neden olduğu rahim ağzı kanserine karşı Türkiye genelinde aşılama yapılması, TBMM gündemine getirildi. Kanun teklifinde HPV aşısının 9-12 yaş arası çocuklara ve erişkinlere ücretsiz uygulanması ile 2022’nin “HPV ile Mücadele ve Farkındalık Yılı” ilan edilmesi önerildi.

  Milliyet’ten Bahar Atakan’ın haberine göre, HDP tarafından sunulan kanun teklifine göre, ”Her dozu ücretli uygulanan bu aşıların maliyeti 2 bin TL’yi geçiyor. Bu maliyeti nedeniyle aşı birçok kişi tarafından yapılmamaktadır. HPV aşısı hem kız hem de erkek çocuklarında 9-12 yaşlarından başlayarak, kadınlarda ise yaş sınırı olmaksızın uygulanabilir. Mevcut durumda Türkiye’de bu aşıyı yaptırmak isteyen kişiler tek doz için yaklaşık 600 lira ödemek zorunda kalmaktalar. HPV aşısının ulusal aşı programına alınmasıyla daha az maliyetle kanser hastalığı önlenebilecek ve binlerce kadının hayatı kurtulacaktır” görüşü savunuldu.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  AŞIYA ERİŞİM

  Şanlıurfa Milletvekili Ayşe Sürücü teklifinin gerekçesinde “Kadın istihdamı ve kadın yoksulluğu oranlarına bakıldığında rahim ağzı kanseri başta olmak üzere birçok kanserden kendini korumak için kadınların HPV aşısına ayıracak bütçesi bulunmamaktadır. HPV aşısının ulusal aşı programına dahil edilmesi halk sağlığının tesisi açısından mecburi bir konumdadır” ifadelerini kullandı.

  Muş Milletvekili Gülüstan Kılıç Koçyiğit ise teklifinin gerekçesinde, “Vakit kaybetmeksizin aşının sigorta kapsamına alınması ve herkesin ulaşılabilir şekilde ücretsiz erişebileceği formülün hayata geçirilmesi önem arz etmektedir. HPV aşısının kanser hastalıklarını önlemesi gerekçesi bile virüse karşı geliştirilen aşının ücretsiz şekilde sağlanmasına yetecek bir neden olabilmelidir. Bu sebeple aşının ulusal aşılama programına alınması ve ücretsiz bir şekilde herkesin bu aşıya erişiminin sağlanması gerekmektedir” diye konuştu.

  FDA: Johnson&Johnson aşısı nörolojik bozukluğa yol açabilir

  YILDA 311 BİN KADIN YAŞAMINI YİTİRİYOR

  Diğer yandan her yıl 570 bin kadına aşıyla önlenmesi mümkün olan rahim ağzı kanseri teşhisi konulduğu; 311 bin kadının ise bu nedenle hayatını kaybettiği bildirildi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ