28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Hazır gıdalardaki gizli tehlike: En çok beyin sistemini etkiliyor!

  Gıdaların raf ömrünü uzatmak ve yemeklere lezzet vermek için kullanılan Çin tuzu, uzmanlar tarafından sağlık için büyük tehdit olarak görülüyor.

  Çin tuzu, vücuda verdiği ciddi zararların yanı sıra bağımlılık yapıcı özelliğinden dolayı sağlık uzmanlarınca tehdit olarak görülen maddeler arasında bulunuyor. Yapılan araştırmalar, Çin tuzu olarak bilinen monosodyum glutamatın (MSG) sinir sistemini bozduğu ve vücutta iltihabi reaksiyonlara neden olduğunu çıkardı.

  Çin tuzu hazır paketlenmiş ürünlerde çok sık görülüyor

  Çamlıca Medipol Üniversitesi Hastanesi Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan, Çin tuzunun şeker kamışı, pekmez veya nişasta gibi ürünlerin fermantasyonu ile elde edildiğini söyledi. İlhan, monosodyum glutamatın en çok gıda katkı maddesi olarak kullanıldığını, pek çok hazır paketlenmiş ürün içinde bu katkı maddesini görmenin mümkün olduğunu aktardı.

  Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan
  Doç. Dr. Mahmut Muzaffer İlhan

  İlhan, işlenmiş et, cips, ketçap, mayonez, balık, hazır çorba ve konserve gibi birçok gıdada bulunan Çin tuzunun, E621 kodu ile paketli ürünlerde görülebildiğini ve Çin tuzunun zararının içindeki glutamattan kaynaklandığını belirtti.

  Bu katkı maddesinin vücuda girdiğinde reseptörler yoluyla beyin ve santral sinir sistemiyle etkileşime geçtiğini söyleyen İlhan, Çin tuzunun bağımlılık yapma potansiyelinin olduğunu düşündüklerini, bununla birlikte iştah merkezini uyararak doyma hissini de azalttığını ifade etti.

  Pek çok hastalıkta rol oynuyor

  Çin tuzunun yağ dokuları ve hormonlarda bozulmalara neden olduğunu vurgulayan İlhan, bu maddenin, insülin direncini arttırdığını, dilde de tat duyusunu etkileşime geçirerek daha çok yeme konusunda vücudu uyardığını kaydetti. Kişilerde doyma hissi gelişmediği ancak iştah artışı geliştiğinin altını çizen İlhan, beyinde oluşturduğu çeşitli toksit etkilerden dolayı epilepsi (sara), parkinson, alzheimer gibi çeşitli hastalıkları oluşmasında önemli rol oynayabildiğini dile getirdi. Çin tuzunun üreme fonksiyonları üzerinde de etkili olduğunu ortaya koyan çalışmalar devam ettiğini söyleyen İlhan, yağ dokusunda insülin direncini arttırarak, obezite ve hipertansiyon gibi hastalıklara da zemin hazırladığının değerlendirildiğini aktardı.

  Çocuklarda büyüme hormonu üzerinde de etkili

  Sağlık çalışanları ve bilim insanları ile vatandaşlara büyük sorumluluklar düştüğünü ifade eden Doç. Dr. İlhan, Çin tuzu üzerindeki çalışmaların daha da artırılması gerekliliğine dikkat çekti. Ambalajlı ürünlerden uzak durulması gerektiğini vurgulayan İlhan, Çin tuzunun, hormon üretimi konusunda etkili olabilecek bir madde olduğunu, çocukları, yetişkinlere göre daha fazla etkilediğini dile getirdi. İlhan, çocuklarda davranışsal bozukluklara da sebep olurken, büyüme hormonu üzerinde de etkili olabileceği saptandı.”

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu
  Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu

  En çok beyin sistemini etkiliyor

  Medicana International İstanbul Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, monosodyum glutamatın beşinci tat olarak ortaya çıktığını, yani lezzet veren tat olarak ortaya çıktığını dile getirdi. Bir ürünü 10 gram yemek varken, 50 gram tükettiğimize dikkat çeken Aksoylu, bazı ülkelerde aroma verici olarak bazı ülkelerde gıda katkı maddesi olarak kullanılırken bazı ülkelerde ise kullanımının tamamen yasaklandığını aktardı.

  “En çok beyin sistemini etkiliyor.” diyen Aksoylu, beynimizi kontrol edemez hale gelirsek diğer organların da etkileneceğini, birçok ülkede bebek gıdalarında kullanımının yasaklandığını belirtti.

  Sinir sistemini bozuyor

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Yıldız Melek Aksoylu, çocukluktan itibaren çok fazla tüketildiği takdirde monosodyum glutamatın ileriki yaşlarda kişinin sinir sistemini bozarak birçok sağlık sorununa neden olabileceğine dikkati çekti.

  Aksoylu, kişinin bir gün de almış olduğu toksik yükün çok önemli olduğunu, içinde monosodyum glutamat olan ürünün ikinci defa tüketilmeye başladığında bünyeye zarar verdiğini kaydetti.

  Bu katkı maddesinin yiyeceklerde kullanıldığında daha fazla tüketime mi teşvik ediliyoruz sorusunun ortaya çıktığına dikkat çeken Aksoylu,  bu katkı maddesinin fazla tüketiminin fazla kilo demek olduğunu söyledi.

  Fazla kiloyla beraber diyabet hastalığının ortaya çıkacağı gibi kalp ve hipertansiyon hastalıklarına neden olabileceğine işaret eden Aksoylu, alınan ürünlerin içeriğinin okunması gerektiğine vurgu yaptı. “Çin tuzu iştah merkezini tetikliyor. İştah merkezini kontrol edemez hale geliyoruz.  Bu da beraberinde kiloya bağlı hastalıkları getiriyor.” dedi.

  Çin tuzu çocuklardan uzak tutulmalı

  Yıldız Melek Aksoylu, Çin tuzunun bebeklerde ilk 4 yaşa kullanımının yasak olduğunu vurguladı. Çocuklarımızın ve kendimizin sağlığı için aldığımız gıdanın içeriğini okumamız gerektiğinin altını çizen Aksoylu, çocukların yemeklerinin belirli bir aya kadar evde yapılması gerektiğine dikkat çekti.

  Çin tuzunun bir dönem bebek mamalarıyla gündeme geldiğini, bebek mamalarında bazı markaların kullandığını, bazı markaların ise kullanmadığını söyleyen Aksoylu, paketli ürün alırken içeriğine dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Çocuklarda beyin gelişimi belirli bir yaşa kadar devam ettiği için bu katkı maddesini tüketmesinin çok zararlı olacağını kaydetti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ