28.1 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Hamilikte ilk 3 ay diş tedavisine dikkat!

  Pedodonti Uzmanı Diş Hekimi Dr. Özge Bektaş, hamileliğin ilk 3 ayında bebek gelişiminin etkilenmemesi için anne adaylarının diş tedavisi olmaması gerektiğini belirtti.

  Beykent Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Pedodonti Anabilim Dalı Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Özge Bektaş hamilelikte diş tedavisiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Dr. Öğr. Üyesi Bektaş, özellikle hamilelik döneminde östrojen ve progesteron hormon düzeylerindeki artışın etkisiyle anne adayının ağız sağlığında bazı değişikliklerin olduğunu söyledi. Bu durumun ağız hijyeninin yeterli düzeyde sağlanamaması ile dişler üzerinde plak birikimine, dişeti iltihabına (gingivitis), diş etlerinde ödem ve kanamaya neden olabileceğini ifade ederek ”Diş etleri kanayan anne adayları dişlerini fırçalamaktan kaçındığı için dişlerde daha fazla bakteri birikimi, diş etlerinde ödem, kızarıklık, kanama ve diş kaybı ile sonuçlanan periodontitis gelişimi görülebilir. Bu nedenle hamilelik planlanıyorsa veya hamilelik durumunda diş hekimi kontrolü önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

  Hamilelikte ilk 3 aya dikkat

  ”VİTAMİN TAKVİYESİ ALINMALI”

  Bektaş, hamilelik döneminde anne adaylarının hem kendi sağlığı hem de bebeğin diş gelişimi için beslenmesine dikkat etmesi gerektiğinin altını çizdi. Bektaş ayrıca, ”Diş sağlığı için protein, A vitamini (et, süt, yumurta, sarı sebze ve meyveler), C vitamini (narenciye, domates, çilek), D vitamini (et, süt, yumurta, balık) ve kalsiyumdan (süt ve süt ürünleri, yeşil yapraklı sebzeler) zengin gıdaların yeterli düzeyde alınması gerekir. Dengeli beslenme ile C ve B12 vitamin destekleri de ağız sağlığının sürdürülmesi açısından önemlidir” açıklamasında bulundu.

  ”HORMONAL DEĞİŞİKLİKLER, AĞIZ İÇİ SALGILARA DA ETKİ EDER”

  Hamilelik döneminde bulantı ve kusma nedeniyle ağız içi asit oranının arttığını söyleyen Dr. Bektaş, ”Bu durumda oluşan asidik ağız ortamı, diş dokusuna zarar verir. Sürekli asidik ortama maruz kalan diş yüzeyleri aşınarak hassasiyete ve çürüğe neden olur. İlk aylarda görülebilen kusma sonrasında, gebelerin ağız hijyenine dikkat etmemesi de çürük riskini arttırmaktadır. Bu süreçteki hormonal değişiklikler ağız içi salgılara da etki eder. Tükürüğün akışı ve tükürük akışının hızı etkilenebilir. Yoğunlaşan ve azalan tükürüğün diş ve diş çevresindeki dokuları temizleme etkisi azalır. Bu nedenle ağız sağlığının devamı için diş fırçalama alışkanlığı oldukça önemlidir” diye konuştu.

  Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde diş sıkma alışkanlığına bağlı olarak eklem ağrılarının da artabileceğine dikkat çeken Bektaş, ”Ağız sağlığı açısından özellikle planlı hamilelik öncesi dönemde tüm diş kontrollerinin yapılması gerekmektedir. Ağız hijyeni, çürük diş olup olmadığı, 20 yaş dişlerin durumu, eski veya kötü yapılmış tedavilerin kontrolü ve yapılması gereken tedavilerin bitirilmesi önemlidir.” uyarısında bulundu.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”DİŞ TEDAVİLERİ DOĞUM SONRASINA BIRAKILMAMALIDIR”

  Bektaş, hamilelik döneminin ilk 3 ayında kesinlikle diş tedavisinden kaçınılması gerektiğini belirterek, ”Tedaviler ikinci üç aya ertelenmelidir, diş tedavileri için en uygun dönem bu dönemdir (hamileliğin 4.-5. ve 6. ayları). Hamileliğin son üç ayı da ilk üç ay gibi hassas bir dönemdir ve acil olmayan diş tedavileri doğum sonrasına bırakılmalıdır. Buna karşın acil durumlarda enfeksiyonun bebeğin gelişimini diş tedavisinin olumsuzluklarından daha fazla etkilenebileceği bilindiği için şiddetli ağrının eşlik ettiği bu durumlarda tedavi hamileliğin herhangi bir döneminde yapılabilmektedir. Diş hekimi anestezi ve ilaç verilmesini gerektiren durumlarda jinekolog ile iletişim kurarak tedavileri gerçekleştirilmelidir. Bu durum dışında ertelenebilecek işlemler doğumdan sonraya bırakılmalıdır” dedi.

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  ”HAMİLELİK SÜRECİNDE İLAÇ KULLANIMI AÇISINDAN DİKKATLİ OLUNMALIDIR”

  Hamilelik döneminde diş problemlerine bağlı şikâyetlerin değerlendirilmesi için film çekilmesinin uygun olmadığını söyleyen Dr. Özge Bektaş, gereksiz ilaç kullanımı açısından dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı. Dr. Bektaş son olarak şunları söyledi: ”Annenin genel sağlığının söz konusu olduğu önemli tablolarda yaklaşım farklı olabilir. Tanı için filmin kaçınılmaz olduğu durumlarda; her ne kadar diş hekimliğinde çekilen röntgenlerde verilen radyasyon miktarı çok az ve karın bölgesine çok yakın değilse de gelişmekte olan bebeğin zararlı radyasyon ışınına maruz kalmasını önlemek için kurşun önlük kullanarak film alınabilir. Hamilelik sürecinde ilaç kullanımı açısından da dikkatli olunmalıdır. Kullanılan ilaçlar bebeğin diş sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Özellikle tetrasiklin grubu antibiyotikler bebeğin dişlerinde renklenmelere neden olmaktadır. Bu nedenle bilinçsiz ilaç kullanımından kaçınılmalıdır.”

  ”Bilinçsiz beyazlatma dişlerde hasara yol açabilir”

  İki Can Hamilelik Sigortası anne adayları için artık internette

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ