11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Hamileler de koronavirüs aşısı olmalı

  Prof. Dr. Seval İzdeş, hastanelerde çok sayıda hamile koronavirüs hastasının olduğunu ve aşının ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

  Prof. Dr. Seval İzdeş koronavirüs ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu. Serviste yatanların yüzde 90’ının aşısız olduğunu ve hastalığı ağır geçirdiğini belirten İzdeş, “Aşılı olan hastalarda Covid-19 oluyor ancak onlar eğer bağışıklık sistemleri çok zayıf değilse genel olarak serviste yatıyorlar, hastalığı hafif atlatıyorlar. Yani şu anda aşısız hastalar ve bağışıklık sistemi düşük aşılı hastalar burada yatıyor. Özellikle son zamanlarda maalesef çok fazla sayıda gebe geldi buraya. Gebe hastalardan da ‘mortalite’ dediğimiz ölüm oranı artmaya başladı. Örnek olarak, dün gece bir gebe hastamızı kaybettik. Hastamız 23 yaşında, 24 haftalık bir gebeydi. Bebeğini aldık, fakat daha sonra pıhtı attı. Özellikle aşısız gebelerde hastalığın bayağı bir ağır seyrettiğini gözlemliyoruz. Bu nedenle gebe de olsa mutlaka aşı olmalarını öneriyoruz” dedi.

  ”AŞIDA ZORLAMA OLMADIĞI İÇİN TAVSİYE NİTELİĞİNDE KALIYOR”

  Hamile kadınların bebeklerine yan etki yapacağı düşüncesiyle aşı olmadıklarını ifade eden İzdeş, “Doktorlarına soruyorlar, onlar da tavsiye ediyorlar. Fakat aşıda bir zorlama olmadığı için bu tavsiye niteliğinde kalıyor. Burada dün gece kaybettiğimiz hamile hastamız da dahil hiçbirinin aşısı yoktu. Dolayısıyla kendilerini çok riskli duruma düşüyorlar. Genç yaşta hayatlarını kaybedebiliyorlar. Aşı olmak çok önemli. Burada 20-30-40’lı yaşlardaki hastalarımızı gördük. En genç hastam 21 yaşındaydı. Vatandaşlarımız aşılarını mutlaka olsunlar. Son kişi aşılanana kadar hiçbirimiz güvende değiliz” değerlendirmesinde bulundu.

  ”80 OLAN YATAK SAYISI 120’YE ÇIKARILDI”

  Hastanede 80 olan yatak sayısının artan vaka sayılarıyla birlikte 120’ye çıkarıldığını dile getiren İzdeş, son olarak şunları söyledi: “Ayrıca diğer hastanelerimizde de çok sayıda yoğun bakım yatağı var. Bu ünitedeki alanda 24 yataktan şu anda 22’si dolu. 22 hastadan da 20’si aşısız. Yaşlı hastalarımız kış döneminde aşılarını oldular. Bunun üzerinden 2 ay geçtikten sonra bir doz daha yapılmazsa tekrar hastalananlar oldu. O nedenle Sağlık Bakanlığı 3’üncü doz aşıyı tavsiye etti. Fakat o 3’üncü doz aşısını olmayanlar da şu an buradalar. Burada hiç aşı olmayanlar var, tek doz aşısını olup diğerlerini olmayanlar da burada”

  mRNA aşılarıyla ilgili efsanelerin sonu geldi

  ”Keşke aşı yaptırmış olsaydım”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ