27.4 C
İstanbul
Pazar, Temmuz 25, 2021

  Güneydoğu için korkutan uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

  Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, aşılama oranının düşük olduğu Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bayramdan sonra yeni bir pik beklediğini belirtti.

  Bölgede aşılama oranının düşük olmasının yanı sıra vatandaşların tedbiri de elden bıraktığına dikkat çeken Prof. Dr. Şenyiğit, “Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde bayramdan 10-15 gün sonra ciddi anlamda bir pik bekliyorum. Bakıyorum herkes maskesiz dolaşıyor. Kimsenin mesafeye dikkat ettiği yok. Eğer böyle giderse korkarım ki Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde ciddi anlamda kısıtlamalar gelecektir” ifadelerini kullandı.

  Güneydoğu için korkutan uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

  ”HAKKINIZ VARSA AŞINIZI OLUN”

  Aşılamanın düşük olduğu yerlerde koronavirüs vaka sayısının yüksek olduğunu belirten Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdurrahman Şenyiğit, bölge halkına aşı için çağrıda bulundu. Prof. Dr. Şenyiğit konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aşılamanın düşük olduğu yerlerde Covid-19 miktarının da yüksek olduğunu görüyoruz. Hakkımız varsa bir an önce beklemeden gidip bu aşıyı olmamız lazım. Biz artık bu hastalığın bittiğini kendi zihnimizde oluşturduk. Sanki bu hastalık bitti. Bakıyorum herkes maskesiz dolaşıyor, kimsenin mesafeye dikkat ettiği yok. Bunlar son derece yanlış olan şeylerdir. Eğer böyle giderse korkarım ki 10-15 gün sonra başta Güneydoğu Anadolu Bölgesi olmak üzere aşılama oranlarının düşük olduğu yerlerde ciddi anlamda kısıtlamalar gelecektir. Bunun nedeni kesinlikle yanlış kanaatlerdir. Aşılama öldürüyor, kısır bırakıyor, aşılamada bize çip takacaklar gibi şeyler kabul edilebilecek şeyler değildir”

  Güneydoğu için korkutan uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

  ”AŞI KISIRLIK YAPMIYOR”

  Aşının kısırlık yaptığına dair asparagas bilgiler yayıldığının altını çizen Prof. Dr. Şenyiğit, koronavirüs aşısının kısırlığa neden olmadığının bilimsel olarak belirlendiğini söyledi. Aşının sperm sayısını da artırdığına dikkat çeken Prof. Dr. Şenyiğit, “İkincisi de aşılamada bize çip takılacağı söylentisi; bize neden çip taksınlar. Zaten isteyen bizi uzaydan bile izleyebiliyor” diye konuştu.

  Güneydoğu için korkutan uyarı: Bayramdan sonra vakalar pik yapacak

  Çocukluktan itibaren yapılan her aşının yan etkisini olacağına dikkat çeken Prof. Dr. Şenyurt, “Elbette ki her aşının kendine göre bir yan etkisi vardır ama bunu çok iyi biliyoruz ki aşı olanlar da Covid-19 olsa bile ölüm oranı son derece düşüktür. Koronavirüs olsa bile ağır hastalık geçirme oranı çok düşüktür. Lütfen aşımızı olalım. Aşıda ne bir çip takma olayı var ne sonradan hastalandırma niyeti ne bir kısırlaştırma niyeti var. Bunlar tamamıyla yanlış inançlardır. Diyarbakır gibi kadim bir kente ben bu inanışların yakışmadığı kanaatindeyim. Aşının eğer zararı bir ise inanın faydası bir milyondur. Onun için lütfen ama lütfen aşımız gelmişse bir dakika durmadan aşımızı olalım” diyerek konuşmasını noktaladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ