11.6 C
İstanbul
Salı, Aralık 6, 2022

  Geç başlamasına rağmen Türkiye aşılamada dünyada 12’nci sırada

  İstinye Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Pandemiden Çıkış Panelleri’nde dünyadaki ve Türkiye’deki aşılama çalışmaları da konuşulan konular arasında yerini aldı. Panelde, Türkiye’nin aşılamada dünyada 12’nci sırada olduğu konuşuldu.

  İstinye Üniversitesi tarafından düzenlenen ‘Pandemiden Çıkış Panelleri’nin ilki gerçekleştirildi. Kovid-19 aşıları her yönüyle konuşulduğu panele, dünyadan ve Türkiye’den aşı çalışmalarını yakından takip eden önemli isimlerin katıldı, uzmanlar, aşılarla ilgili güncel gelişmeler değerlendirdi.

  Panelde görüşlerini bildiren uzmanlara göre, yakın vadede pandemiden çıkış pek mümkün görünmüyor ve salgının aşıyla kontrol altına alınsa bile Kovid-19’un hayatımızdan tamamıyla yok olacağı düşünülmüyor.

  Panelde, Türkiye’deki aşılama çalışmalarının diğer pek çok ülkeye göre geride başlamasına rağmen, nüfusa göre aşı oranlarında dünyada 12. sıraya yükseldiği belirtildi, bununla birlikte, 130 ülkede henüz hiç aşı olmadığı konuşuldu.

  Aşıya ihtiyaç uzun süre devam edecek

  Pandemiden Çıkış Panelleri’ne dair bilgi veren İstinye Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erdal Karaöz, konuya ilgi duyan herkesin katılabilmesi için çevrimiçi olarak düzenledikleri panellerin ilkini değerli bilim insanlarının katılımıyla gerçekleştirdiklerini aktardı.

  Karaöz, aşılamanın geldiği durumun, salgınla mücadele açısından çok önemli olduğunu belirtti ve ülke olarak tüm süreci büyük oranda başarıyla yürütüldüğünün altını çizdi.

  Ülkemizde gerçekleşen aşı çalışmalarının, Türk bilim insanlarına şans verildiğinde neler yapabileceklerini gösterdiğini ve geleceğe umutla bakmamızı sağladığını ifade eden Karaöz, aşıya ihtiyacın uzun bir süre devam edeceğine dikkat çekti.

  Karaöz, bu nedenle yerli aşı çalışmalarının büyük önem taşıdığını hatırlattı ve “Bu alanda hangi noktadayız, ilk yerli aşılarımızı ne zaman kullanabiliriz konularının tartışılacağı ikinci panel 13 Mart’ta gerçekleştirecek ve yerli aşı çalışmaları ele alınacak.” dedi.

  Geç başlamasına rağmen Türkiye aşılamada dünyada 12’nci sırada
  Geç başlamasına rağmen Türkiye aşılamada dünyada 12’nci sırada

  Türkiye’nin 120 milyon doz aşıya ihtiyacı var

  Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kayıhan Pala, Türkiye’nin 120 milyon doz aşıya ihtiyacı olduğunu belirtti ve Türkiye’nin aşılama konusunda dünyada 12’nci sırada olduğunu aktardı.

  Pala, salgınla mücadelede aşının tek başına yeterli olmadığını ancak süreç kontrol altına alınsa bile çok önemli bir gelişme olacağını belirtti,  ülkemizin aşılama konusunda iyi gittiğine işaret etti.

  Türkiye’nin elindeki aşı sayısının az olmasına ve aşılama çalışmalarına geç başlamış olmasına rağmen, dünyada önemli bir performans gösteren ülkelerden bir tanesi olduğunu vurgulayan Pala, nüfusunu aşılama oranları açısından dünyada 12’nci sırada olduğunu kaydetti. Günde 500 bin civarında aşılama kapasitesiyle 100 kişi başına uygulanan aşı sayısının ise 7.83 olduğunu belirten Pala, aşılama kapasitesi kadar aşı stokunun da önemli olduğuna dikkat çekti.

  Pala, kimi ülkelerin ihtiyacından fazla aşı stoku yapmışken kimilerinin de ihtiyacının çok gerisinde kalmış durumda olduğunu hatırlattı, Türkiye’nin 6.5 milyon doz aşı kullandığını, toplamda 120 milyon doz aşıya ihtiyacımız olduğunu ifade etti.

  Geriye kalan 60 milyon kişiye 120 milyon doz aşı yapılacaksa, günde ortalama 500 bin yapılabildiği takdirde aşılamanın sekiz ayda tamamlanabileceğini belirtti. Günde ortalama 1 milyon yapılabilirse, dört ayda tamamlanabileceğini aktardı. Pala, henüz 130 ülke aşılamaya dahi başlamadığını, büyük çaplı pandemilerle mücadelenin etkin olabilmesi için tüm dünyaya ulaşılması gerektiğini sözlerine ekledi.

  Bilimin ne kadar önemli olduğu herkes tarafından görüldü

  İstinye Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. İsmet Tamer, aşı çalışmalarının uzun bir süre daha gündemde kalmaya devam edeceğini belirtti.

  Tamer, İngiltere, ABD, Almanya, Çin ve Rusya menşeli aşıların ön plana çıkıyor gibi durduğunu, ülkemizde de büyük yol kat eden çalışmalar olduğunu hatırlattı. Ülkemizin aşılama çalışmalarında da geride başlamasına rağmen üst sıralara çıktığını aktardı.

  İstinye Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuriye Fışgın Taşdelen ise kimsenin beklemediği ölçüde ciddileşen salgın tehdidiyle geçen bir yılı arkamızda bıraktığımıza dikkat çekti ve bu salgından korunmak için en önemli kapı olan maske, mesafe ve hijyen kuralının devam ettiğini hatırlattı. Fışgın, aynı zamanda tüm dünyanın yeni çıkış yolları aradığını ve aşı çalışmalarının hızlanmasıyla birlikte bu süreçte herkesin bilimin ne kadar önemli olduğunu gördüğünü ifade etti.

  “Aşı stoklarımız fazla olmalı”

  Dünya üzerinde aşı çalışmaları hızla devam ettiğini belirten Bilim Kurulu üyesi ve Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, şu an itibari ile 200 üstünde çalışmanın devam ettiğini belirtti. Kullanıma hazır hale gelen aşıların bilim için çok erken sayılabilecek bir süre zarfında ortaya çıktığına işaret eden Kara, aynı zamanda konuyla ilgili 8 ayda 295 bin yayın yapıldığını aktardı.

  Kara, Türkiye’de Faz2’ye geçen aşı çalışmalarının mevcut olduğunu, Avrupa ülkeleri, Kanada ve ABD’nin nüfuslarının yaklaşık 4 katı kadar aşı sipariş verdiğini ancak aşıların koruyuculuğunun en fazla 1 yıl dolduğu düşünülerek doğru planlama yapılması gerekliliğine dikkat çekti. “Aşı stoklarımız fazla olmalı.” dedi.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ