28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Ernst & Young: Türkiye’de özel hastane pazarı daraldı

  Ernst & Young (EY) Türkiye’nin düzenlediği Sağlık Sohbetleri Toplantısı’nda pandeminin Türkiye ve dünya sağlık sektöründe yarattığı etkiler ve 2021 yılı öngörüleri, sektör lideriyle değerlendirildi.

   

  Sağlık Sohbetleri Toplantısı

  EY (Ernst & Young) Türkiye tarafından düzenlenen toplantıda,

  Uluslararası danışmanlık ve denetim şirketi EY (Ernst & Young) Türkiye tarafından düzenlenen online toplantıya, ilaç ve medikal teknoloji ve yerel ve uluslararası sağlık hizmeti kurumlarını temsilen 20’ye yakın üst düzey yönetici katıldı.

  5.’si düzenlenen Sağlık Sohbetleri Toplantısı’nda; aşı çalışmaları, pandemide son durum, sağlık sektöründe yeni iş modelleri, tele-sağlık hizmetleri, en yeni sağlık teknolojileri, yatırım faaliyetleri ve tedarik zincirleri gibi güncel konular Kovid-19 pandemisi kapsamında ele alındı.

  Toplantıda, Amerika’da yaşanan siyasi gelişmelerin ilaç ve medikal cihaz ile biyoteknoloji alanları başta olmak üzere sağlık sektörüne ve aşı çalışmalarına etkisi değerlendirildi. ABD sağlık sektöründe Covid-19’un yönetilmesi ve kontrol altına alınması açısından liderlik boşluğu oluştuğu vurgulandı.

  Savunma Üretim Yasası yeniden yürürlüğe girebilir

  Yaşanan bu boşluğun bir sonucu olarak yeni vaka sayısında artış yaşandığı ve aşı dağıtımı konusunda düzensizlikler ortaya çıktığının da altı çizildi. Aynı zamanda ABD Başkanı John Biden’ın pandeminin kontrol altına alınması için kurduğu yeni ekibin olumlu sonuçlar alınmasına destek olabileceği de öngörüler arasındaydı.

  Diğer taraftan, bir başka öngörü de aşılanma sürecinde tüketilen malzemelerin oluşturacağı talep nedeniyle II. Dünya Savaşı’ndan sonra yürürlüğü giren Savunma Üretim Yasası’nın ABD’de tekrar gündeme geleceği yönünde. Böyle bir durumda ise ülkede özellikle medikal cihaz için yerel markalardan üretime teşvik geleceği tahmin ediliyor.

  Söz konusu kanunun dünya genelinde yaratacağı etkinin henüz belirsizliğini koruduğu belirtilirken, 100 milyon aşı yapılması taahhüdü verilmesi ile gelecek 100 günlük dönemde aşı talebi dalgası yaşanması bekleniyor.

  Ekonomik toparlanma görülebilir

  Amerika’da planlanan aşı takviminin bir aksama yaşanmadan devam etmesi durumunda Mayıs-Haziran aylarından başlayarak yılın ikinci yarısında ülkede ekonomik toparlanma görülebileceği tahmin ediliyor.

  ABD Merkez Bankası politikalarında kısa vadede bir değişiklik olmayacağı beklentisine göre, sağlık sektörü yöneticileri ve yatırımcılarının 2021’in ikinci yarısından itibaren sermaye yatırımları işe birleşme ve satın alma (M&A) işlemleri artıracağı öngörülüyor.

  Bununla birlikte Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından 2020’de 53 yeni molekülün onaylanmasının özellikle biyoteknoloji ağırlıklı olarak yenilikçi buluşların devam edeceğine işaret ettiği belirtiliyor.

  Aşılanma hızlandırılmazsa herkesi aşılamak yıllar alabilir

  EY, toplantıda aşılama konusunda dünya genelinde farklı hızlarda ilerlendiğinin ve bu durumun kısa vadede belirsizlik yarattığının altını çizdi.  ABD Şirket Ortağı ve ABD, Kanada ve Latin Amerika Sağlık ve Yaşam Bilimleri Pazarlar Lideri Arda Ural konuya dair açıklamalarda bulundu.

  Ural, Kanada ve İngiltere gibi bazı ülkelerin kendi nüfuslarının iki – üç katını kapsayacak kadar aşı tedarik ettiklerini ifade etti. Ancak, bu ülkelerin tekil olarak kendi vatandaşlarını korumasının küresel pandemi şartlarında yeterli olmayacağını savundu. Ural, “Uluslararası ticaret ve seyahat başladığında, bu eşitsizlik lokal epidemilerin sonlanmasını engellemeyecek. Ocak ayı itibarıyla 51 ülkede 54 milyon doz aşı dağıtıldı. ABD’de bile günde 1 milyon kişi aşılanabiliyor. Mevcut hızla dünyada herkesi aşılamak ve sürü bağışıklığına ulaşmak yıllar alacak.”  dedi.

  Hız itibarıyla çok daha farklı gidilmesi gerektiğini de vurgulayan Ural, yeteri kadar aşı temin edemeyen ülkelerin de aynı tedarik seviyelerine gelmeleri gerekeceğini ifade etti.

  Arda Ural konuşmasını “Nüfusuna oranla fazla aşı satın almış olan ülkeler aşılamalarını bittikten sonra ellerindeki fazla aşıları bağış olarak verebilirler mi sorusu akla geliyor.

  Otoriteler bunu beklemiyor çünkü bundan sonra yapılacak aşıların sıklığı ve zamanlaması ile ilgili ellerinde henüz bir bilimsel bilgi bulunmuyor. Bu nedenle fazla aşı alan ülkelerin aşı rezervlerini ellerinde tutacakları düşüncesi hâkim. Şu aşamada çok sayıda bilinmez mevcut.

  Özellikle Güney Afrika ve Brezilya kökenli yeni mutasyonların da hızla baskın hale gelmesi, aşılanma hızının artırılması için önemli bir neden oluyor.” şeklinde tamamladı.

  Yeni iş imkânları doğacak

  Toplantıya katılan isimler arasındaki EY Türkiye Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektör Lideri, EY Orta, Güney ve Doğu Avrupa Sağlık Sektörü Kıdemli Danışmanı T. Ufuk Eren, ABD Çalışma Bakanlığı verilerinin, 2019-2029 yılları arasında iş imkânları açısından çıkacak potansiyellerin yarısının sağlık ile ilgili konularda olacağını gösterdiğini belirtti.

  Oluşacak yeni önemli iş alanlarının; medikal asistanlık, evde sağlık bakımı ve hemşirelik ile sağlık yöneticiliği gibi sağlık alanıyla ilgili olduğunu söyledi.

  Eren, EY olarak kendilerinin de bu kapsamda Türkiye’de sağlıkta liderlik ve sağlık bilgi sistemleri, yönetişim, sağlık finansmanı, sağlıkta insan kaynakları ve sağlık turizmi gibi alanlarda yaşanan gelişmeleri takip ettiklerini belirtirken bu alanlarda oluşan fırsatları hem topluma hem de kurumlarımıza fayda sağlayacak şekilde değerlendirdiklerini vurguladı.

  Türkiye’de özel hastane pazarı daraldı

  EY Türkiye Şirket Ortağı, Sağlık ve Yaşam Bilimleri Sektörü Lideri Av. Ahmet Sağlı, ise “2020’de pandemi ile birlikte hastaneye gidişler kronik hastalıklar konusunda azaldığı için Türkiye özel hastane pazarında ister istemez bir daralma söz konusu olduğunun altını çizdi.

  Av. Ahmet Sağlı, ilaç sektöründe ise kutu hacmi bazında daralmalar olmasına rağmen yine de bir büyüme olduğunu gördüklerini ifade etti. Bununla birlikte “Sektörde dijitalleşme ve kişisel verilerin korunması alanındaki gelişmelere baktığımızda Türkiye’de çalışmaların hızla sürdürüldüğünü gözlemliyoruz. Dijitalleşmenin hız kazanması sonucu ve özellikle sağlık sektöründeki dinamik yapının ve fırsatların da teknoloji firmalarının ilgisini çekmesiyle 2021 ikinci yarıdan itibaren ilaç ve sağlık sektöründeki firmalara M&A anlamında ilgi artacaktır.” dedi.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ