11.5 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  ‘Evrensel aşı’ gelecek pandemileri önleyecek

  Bilim insanları çok kısa bir süre içerisinde koronavirüs aşısı geliştirerek tarihe geçti. Şimdi de yalnızca koronavirüse karşı değil, SARS ve MERS gibi tüm ölümcül hastalıklara karşı koruyabilen evrensel bi aşı üzerinde çalışılıyor.

  Konuyla ilgili konuşan uzmanlar geliştirilecek olan bu aşının koronavirüsün tüm varyantlarına karşı etkili olacağını ve gelecekte olası pandemileri de engelleyeceğini söylüyor.

  Yeni tip koronavirüs insanlığın ve dünyanın gördüğü son virüs olmayacak. Bu nedenle bilim insanları şimdiden, günümüzdeki ve gelecekteki corona virüs kaynaklı hastalıkları durdurmak için virüslerin ortak özelliklerinden yola çıkarak tek bir aşı yapmaya çalışıyorlar.

  Dünya son 20 yıl içinde tüm insalığı etkileyen virüslerle mücadele etti. Bu tür corona virüsler hayvanlar ve insanlar arasındaki temastan yayıldığından, bilim insanları gelecekte corona virüslerden kaynaklanan başka hastalıkların da görüleceğini tahmin ediyor.

  Biontech aşı

  2,5 MİLYAR STERLİN YATIRIM YAPILDI

  Bu yılın başlarında, bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar geliştiren küresel bir ortaklık olan Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu (CEPI), “gelecekteki pandemi riskini azaltmak ve hatta ortadan kaldırmak” için 2,5 milyar sterlin (yaklaşık 29 milyar Türk lirası) değerinde beş yıllık bir plan başlattı.

  Aşı

  VARYANTLARA KARŞI ETKİLİ OLACAK

  Söz konusu aşı ABD – İngiltere ortaklığıyla geliştirilecek.

  İngiliz hükümetinden 276 milyon sterlinlik fon alan CEPI, ayrıca SARS, MERS ve Covid-19 dahil olmak üzere çok çeşitli corona virüslere karşı koruma sağlayabilecek ‘hepsi bir arada’ aşılar üzerinde çalışan araştırmacılardan teklifler istiyor.

  Covid aşıları yan etkileri neler?

  COVİD-19’UN TETİKLEDİĞİ ANTİKORLAR SARS VE MERS’İ NÖTRALİZE ETTİ

  Bununla birlikte, evrensel bir aşı arayışı, 2020’nin başlarında Covid-19 ile enfekte olmuş insanlardan alınan kan örneklerinin, SARS’a ve MERS’e neden olan virüsün başak proteinini nötralize edebilen antikorlar içerdiğinin bulunmasıyla başladı.

  Amgen’in düzenlediği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nda kazananlar belli oldu

  İNSAN DENEMELERİ BAŞLADI

  Bu yılın nisan ayına kadar, onlarca corona virüse karşı koruma potansiyeli olan bir aşının ilk insan denemeleri başladı.Diğer taraftan söz konusu aşı,şimdiye kadar SARS, Covid-19, MERS ve yarasa corona virüsleri de dahil olmak üzere çeşitli corona virüslere ve ayrıca Delta varyantı gibi Covid-19 varyantlarına karşı farelerde etkili olduğuna dair umut verici işaretler gösterdi.

  Amgen’in düzenlediği IamGenius Biyoteknolojik Fikirler Yarışması’nda kazananlar belli oldu

  EVRENSEL AŞI NASIL ÇALIŞIYOR?

  ABD’nin Maryland eyaletindeki Walter Reed Ordu Araştırma Enstitüsü’nden (WRAIR) Kayvon Modjarrad, sivri ferritin nano parçacığı (SpFN) içeren bir aşı geliştirdi. Kanda bulunan bir protein olan ferritinden elde edilen nano parçacıklar, corona virüsün yüzeyinde başak proteinle ile birleştirildi. Modjarrad ve meslektaşları, corona virus aşılarının bu sayede başak proteinin bağışıklık sistemimize birçok açıdan tekrar tekrar sunulduğunu söyledi.

  Bu tekrarlama, vücudun yalnızca ilk olarak Çin’in Wuhan’da ortaya çıkan corona virüsün orijinal versiyonunu değil, onun yeni varyantlarını ve 2003 yılında SARS pandemisine neden olan SARS-CoV virüsünü de hedefleyebilen ‘geniş nötralize edici antikor tepkileri’ üretmesine neden olduğunu söyledi.

  ”Aşı karşıtlığının hiçbir bilimsel gerekçesi yok”

  Delta varyantına yakalanan ünlü sunucu: Aşı yaptırmasaydım hastanelerde olurdum

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ