13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Enjektörler atılıyor mu?

  Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz sosyal medyada yayılan enjektörlerle ilgili spekülasyonlara yanıt verdi

  Aşı enjektörü…

  Sosyal medyada yayılan enjektörlerle ilgili spekülasyonlara uzmanlardan yanıt geldi.

  Bilim Kurulu Üyeleri  Prof. Dr. Necmi İlhan ve Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, katıldıkları bir TV programında önemli açıklamalarda bulundu.

  Doç. Dr. Kayıpmaz, Çin’den gelen koronavirüs aşısı ve aşı sırasında uygulanan enjektörlerle ilgili sosyal medyadaki bazı paylaşımlara dikkat çekerek şunları söyledi:

  ”Sosyal medyada akşam bir tartışma yaşandı. Daha önce deneme aşamasında uygulanan enjektörlerin aşı uçlarının kısa olduğu, dün bize uygulanan aşı uçlarının ise uzun olduğu;  bizim bir inaktif aşıyı değil de mRNA aşısı olduğumuza yönelik bir karalama haberi vardı.
  Aslında gerçekle hiç alakası yok. Bir tanesi hazır enjektörler halinde gelen formdu, onlar daha küçük iğneliydi. Bize uygulanan ise flakonların içinden çekildiği için uygun boyuttaki enjektörler kullanılıyordu. Aradaki fark  tamamen bundan ileri geliyor. Bizim şu anda sadece aşı anlamında değil yaptığımız tüm enjeksiyonlarda kullandığımız her türlü enjektör tıbbi araç gereç, tek kullanımlıktır.. Kullanıldıktan sonra özel kutularda muhafaza ederek atıyoruz.”

  Doç. Dr. Kayıpmaz ‘İkinci dozun gelmesinde sıkıntı olur mu’ sorusunu ise şöyle yanıtladı:

  ‘İlgili ülke ve firma ile alakalı. Brezilya’da da acil kullanım için onay çıkacak. Çin’den çıkışlar artacaktır. Böyle bir risk var mı? Var. 47 milyon aşının Şubat’a kadar ülkemize gelmesiyle ilgili.. Bir sıkıntı yaşanacağını açıkçası düşünmüyorum.’

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ