11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  En çok aşı stoğu hangi ülkede? Aşılamada ahlaki çöküntü!

  Nüfusundan fazla aşı sipariş eden ülke var. Zengin ülkelerdeki genç ve sağlıklı kitleler yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlılardan önce aşılanacak!

  Aşı adaletsizliği..

  Zengin ülkelerin ihtiyaçlarından fazla aşı sipariş ettiğini vurgulayan Dünya Sağlık Örgütü  Başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, Dr. Ghebreyesus, yoksul ülkeler için uyarı yaptı.

  Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ/WHO) Başkanı, koronavirüs aşılarının küresel çapta daha adil bir şekilde dağıtılması gerektiğini  belirterek ”Zengin ülkelerin aşıları yoksul ülkelerle paylaşmaları gerekiyor. Yoksa küresel bir adalatsizlik yaşanacak” dedi.

   

  Pazartesi günü akşam saatlerinde Cenevre’de Dünya Sağlık Örgütü yönetim kuruluna hitaben konuşan Dr. Ghebreyesus, şunları söyledi:

  39 milyon dozdan fazla aşı yapıldı

  “Zengin ülkelerdeki genç ve sağlıklı yetişkinlerin yoksul ülkelerdeki sağlık çalışanları ve yaşlı kimselerden önce aşılanması ahlaken ve vicdanen hiç doğru değil. En az 49 yüksek gelirli ülkede 39 milyon dozdan fazla aşı yapıldı. Gelir düzeyi en düşük ülkelerden birindeyse sadece 25 doz aşı yapılabildi. Çok net konuşmam lazım. Dünya, feci bir ahlaki çöküntünün kıyısındadır. Bu çöküntünün bedeli, en yoksul ülkelerdeki insan hayatlarıyla ve geçim kaynaklarıyla ödenecektir. Aşı eşitliği sadece ahlaki bir zorunluluk değil, stratejik ve ekonomik bir zorunluluktur.”

  Meksika yoksul ülkeler için erteliyor

  Öte yandan Meksika Cumhurbaşkanı, ülkesinin, yoksul ülkelerin daha fazla doz aşı elde etmesini sağlamak için Birleşmiş Milletler’in zengin ülkelerden aşı tedarikini erteleme ricasına uyacağını kaydetti.

  Kanada’da nüfustan fazla aşı siparişi

  • Duke Küresel Sağlık İnovasyon Merkezi’nin verilerine göre, tek tek ülkeler ve Avrupa Birliği, her hasta için iki doz içeren bu potansiyel aşılardan 2.8 milyar doz sipariş etti.
  • Aşı adaylarının   üçünün de yasal izin alması durumunda, Avrupa Birliği, Kanada, Japonya, ABD, Avustralya ve Şili nüfuslarının tamamına aşı ulaştıracak.
  • AB, toplamda 860 milyon doz aşı siparişi verdi. Bu rakam Japonya’da 290 milyon ; İngiltere’de, 145 milyon; Kanada’da 96 milyon, Avustralya 43.8 milyon, Şili’de 24.4 milyon.
  • Kanada, nüfusunun tamamından fazlasına, ‘yüzde 255’ine yetecek kadar’ aşı sipariş etti. Bu oran Japonya için yüzde 229, İngiltere için yüzde 217, ABD için yüzde 213, Avustralya için yüzde 175, AB ülkeleri için yüzde 156 ve Şili için yüzde 130.

  Pandemiyle mücadelede neden bazı ülkeler başarılı?

  Koronavirüsle ilgili endişe veren yeni araştırma

  Çin aşısı olanlar Avrupa’ya seyahat edebilir mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ