19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Dünyanın kişiye özel kanser tedavisinde kullanılan ilk tanı kiti Teknopark İstanbul’da üretildi

  Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da çalışmalarını sürdüren Gene-IST, kanser hastalarının hangi olası tedavilere, hangi ilaç dozlarında yanıt vereceğini belirleyen gerçek zamanlı bir ‘tanı kiti’ üretti.

  Global rakibi bulunmayan “Prognostik Kanser PD-L1 Gerçek Zamanlı PCR kiti”, dünya çapındaki tüm PCR cihazlarında kullanılabiliyor. Geliştirilen kit ile olası mutasyonlar ve tedavi yöntemleri tespit edilebildiğinden kanserin seyri tahmin edilebiliyor. Bunula birlikte düşük maliyetli olan kite kolaylıkla ulaşılabiliyor.

  Yeni ve gelişmiş teknolojik çalışmaların hızla devam ettiği Teknopark İstanbul’da bilim insanları bir ilke daha imza attı. Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da faaliyetlerini sürdüren  Gene-IST’in projeleri sonucunda dünyada üretilen ilk ve tek ürün olma özelliğini taşıyan ‘Prognostik Kanser PD-L1 Gerçek Zamanlı PCR Kiti’ geliştirildi. Kit, kanserli bireylerin hangi tedavilere, hangi ilaç dozlarında yanıt vereceğini saptıyor.

  2018’de Teknopark İstanbul’un Kuluçka Merkezi Cube Incubation’da kurulan Gene-IST, farmakoloji ve moleküler genetik alanlarında Ar-Ge, eğitim ve danışmanlık, biyoteknoloji, kit üretimi, ihracat ve ithalat hizmetleri sunuyor. Şirketin geliştirdiği Farmakogenetik test kitleri kanserli dokularda ilacın tepkisini değiştiren ve sağ kalımı etki yapan genetik faktörleri tespit eden kişiye özel akılcı ilaç tedavilerinin uygulanmasına olanaklı kılıyor.

  Tanı-tedavi yanıtı kitleri ile kişisel genetik farklılıklar sebebiyle oluşabilecek toksik etkiler saptanıyor. Böylelikle bireyselleştirilmiş daha etkili tedaviler uygulanabiliyor. İstenmeyen yan etkiler ve gereksiz ilaç kullanımı sebebiyle oluşan maliyetlerin de büyük ölçüde önüne geçilebiliyor.

  Dünyanın kişiye özel kanser tedavisinde kullanılan ilk tanı kiti Teknopark İstanbul’da üretildi
  Dünyanın kişiye özel kanser tedavisinde kullanılan ilk tanı kiti Teknopark İstanbul’da üretildi

  Kanserin gidişatı öngörülebiliyor

  ‘Kanserin Seyri ile Hastalar Arasında Tedaviye Yanıt Farklılıklarının Moleküler Nedenlerinin Araştırılması ve Buna Yönelik Tanı Kiti Geliştirilmesi’ projesi kapsamında tanı tedavisi (diyagnostik) üretilen gerçek zamanlı PCR kiti ile görülmesi ihtimali olan mutasyonlar ve tedavi yöntemleri tespit edilebildiğinden kanserin gidişatı tahmin edilebiliyor ve kişiye özel tedavi yöntemleri geliştiriliyor. Kit aynı zamanda çok kısa sürede güvenilir sonuçlar verirken düşük maliyeti ile kolayca ulaşılabilme özelliğine sahip.

  Hasta için olası tedavi yöntemini tespit edebilen kit ilaç dozlarının hastaya özel ayarlanabilmesini sağlıyor ve hastaların hedefe yönelik ilaçlarla etkili tedavi edilmesini de olanaklı kılıyor.

  Kit aynı zamanda tümöral doku DNA’sındaki ilaç direncini belirleyebiliyor, ilaç toksisitesine yol açabilecek gen farklıklarını tespit edebiliyor ve dünya çapında markası fark etmeksizin her PCR cihazında kullanılabiliyor.

  Gene-IST’in kurucularından Prof. Dr. Belgin Süsleyici ürettikleri kitin milli ve yerli olduğunun altını çizdi ve hem uluslararası hem de ulusal pazarda immün checkpoint inhibitörlerin hedef moleküllerinden PD-L1 geninin kişiye özel varyasyonlarını belirleyen ilk ve tek ürün olması sebebiyle yerli ve yabancı piyasalarda rakiplerinin olmadığını belirtti.

  Muadilleri son derece pahalı

  Hâlihazırda kanser genetiği ile ilgili hizmet veren çok sayıda tıbbi tahlil laboratuvarları, kanserli doku ve hücrelerin tiplendirilmesi ile kısmen de kansere bireysel yatkınlığın tespiti amacıyla testler yapıldığını aktaran Süsleyici, ancak bu çalışmaların kanserin seyrine dair bilgi vermediğini kaydetti.

  Süsleyici, “İmmün checkpoint inhibitörleri; son 10 yıl içinde geliştirildi ve halen patent koruması altında oldukları için muadilleri bulunmayan, son derece pahalı ilaçlar.” dedi.

  Süsleyici, yeni nesil immünoterapi ve kemoterapi ilaçlarıyla birlikte birtakım ilerlemeler kaydedildiğini fakat tedaviye verilen yanıtların halen yeterli seviyede olmadığını da vurgulayarak “Kanser seyrini tümörün genetik özellikleri belirliyor.” dedi.

  Uluslararası iş birlikleri var

  “Tümör dokusunda bulunabilecek bazı mutasyonlar nedeniyle hastanın kanser ilaçlarına yanıtı tam olmayabiliyor.” diyen Süsleyici, “Bu mutasyonlar, ilacın etkisini gösterememesine, gereksiz para ve zaman kaybına neden oluyor. Diğer yandan, ilaçların toksik etkileri ve ilaç direncine bağlı olarak tedavi etkinliğinin yeterli düzeyde olmaması da karşılaşılan diğer sorunlar arasında” ifadelerini kullandı.

  Hollanda-Erasmus Üniversitesi Tıbbi Merkezi, Fransa-Lorraine Üniversitesi Kanser Enstitüsü, İtalya- Roma Üniversitesi‘La Sapienza’ Klinik Biyokimya Ünitesi ile iş birlikleri olan firma farklı kliniklere ait metabolomik alanında yeni teknolojilerin geliştirilmesi ve uygulanması, yeni farmakogenetik biyobelirteçlerin belirlenmesi, kanser tedavisinde kullanılabilecek kişiye özel etkili ilaç tedavilerinde rol alan genlerin belirlenmesi kapsamındaki projelerine devam ediyor.

  Covid-19 aşısının yan etkileri neler? Aşıdan önce-sonra ağrı kesici kullanılmalı mı?

  Biontech Covid-19 aşısı hangi hastanelerde yapılıyor?

  Kimler Biontech aşısı olamayacak? Sağlık Bakanlığı kılavuz yayınladı

  Covid-19 aşılarının yan etkileri neler? İşte aşıların yan etki oranları

  Hangi aşı tercih edilmeli? Sinovac mı? Biontech mi?

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ