10.7 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Dünyadaki en riskli 20 ülke! Türkiye hangi risk grubunda?

  Almanya, yükselen koronavirüs vakaları nedeniyle 20'den fazla ülkeyi yüksek risk bölgesi olarak gösterdi. İşte dünyadaki en riskli 20 ülke! Peki Türkiye hangi risk grubunda yer alıyor? 

  Yükselen koronavirüs vakaları nedeniyle Almanya, 20’den fazla ülkeyi yüksek risk bölgesi olarak açıkladı. İşte dünyadaki en riskli 20 ülke! Peki Türkiye hangi risk grubunda yer alıyor?

  Almanya tarafından koronavirüs tedbirleri çerçevesinde yüksek risk bölgesi olarak sınıflandırdığı ülke sayısı ilk kez 20’yi aştı. Robert Koch Enstitüsü’nün internet sitesinde yer alan listede, İsrail ve Amerika Birleşik Devletleri ile birlikte birçok Alman vatandaşının tatil için tercih ettiği Mısır, Portekiz ve İspanya gibi ülkeler de bulunuyor.

  Pazar günü itibariyle bu ülkelerden Almanya’ya gidecek yolcular, daha sıkı kontrollerden geçirilecek. Aynı zamanda eyalet yönetimleri de karantina koşullarını ağırlaştırma hakkına sahip olacak.

  Almanya günümüzde risk bölgelerini üç kategoriye ayırmış durumda

  Son 7 gün içinde 100 bin kişide 50 yeni vakanın üstünde olan ülkeler normal risk sınırında bulunuyor. Finlandiya, Yunanistan, Danimarka, Norveç ve Avusturya’nın belli bölgeleri hariç Avrupa’nın tümüne yakınını kapsıyor. Dünya çapında Türkiye de dahil 100’den fazla ülke bu kapsam içinde.

  Almanya’daki vaka sayılarının çok üstünde vaka sayılarının görüldüğü ülkeler yüksek risk bölgesi olarak kabul ediliyor. Bu grup için 100 bin kişide görülen vaka limiti ise 200. Almanya’da şu anda bu sayı 115. Ancak 200 limitini geçmeyen bazı ülkeler de istisnai durumlarda bu gruba dahil edilebiliyor. Bu grupta; İsrail, ABD, İspanya, Mısır, Portekiz,  Arnavutluk, Bolivya, Andorra,  Bosna Hersek, İran, Estonya, Filistin, Kosova, Kolombiya,  Letonya, Lübnan, Litvanya, Meksika, Kuzey Makedonya, Karadağ, Panama, Slovenya, Sırbistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Çek Cumhuriyeti yer alıyor.

  Virüsün oldukça bulaşıcı olan yeni türlerinin görüldüğü yerler olan şu ana kadar İrlanda, Birleşik Krallık, Brezilya ve Güney Afrika bu kategoride bulunuyor.

  Lenf kanserine Koronavirüs umudu! TIKLAYIN

  Toplu taşıma araçlarında konuşmak yasaklansın! TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ