11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  DSÖ heyeti Wuhan’da Covid 19’un peşine düştü

  Dünya Sağlık Örgütü heyeti yeni tip koronavirüsün (Covid 19) kaynağını araştırmak üzere salgının ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentinde araştırmalarına başladı. 

  Covid 19 virüsü

  DSÖ heyeti bölgeden gelen haberlere göre, sahadaki ilk inceleme için salgının ilk günlerinde hastaların tedavi edildiği Hubey Çin ve Batı Tıbbı Bütünleşik Bölge Hastanesi’ne gitti.

  Heyet, ziyaret öncesinde Liang Vannian başkanlığıdaki Ulusal Sağlık Komisyonu heyetiyle bir araya geldi.

  DSÖ uzmanları, ilerleyen günlerde ilk vakaların ortaya çıktığı Huanan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı’ni incelemeler yapacak. Ayrıca Covid-19 salgını öncesinde koronavirüsler üzerine çalışmaların yapıldığı Wuhan Viroloji Enstitüsünde araştırmalar yapmayı planlıyor.

  14 gün karantinada kaldılar

  Avustralya, ABD, Japonya, Almanya, Rusya, İngiltere, Katar, Hollanda ve Vietnam’dan uzman ve araştırmacılardan oluşan heyet 14 Ocak’ta özel uçakla kente geldi ve 14 günlük karantinaya alındı. Karantina sürecinde heyet yetkilileri Çinli yetkililerle online toplantılarla bilgi alışverişinde bulundu.

  DSÖ heyeti, Çin’e ilk olarak ocak başında gitmiş fakat Pekin yönetiminin geçerli vizeler alınmadığı uyarısını yapmasıyla geri dönmek zorunda kalmıştı.

  Dünya, Kovid-19 salgınından ilk defa, Çin’in, 2019 yılı 31 Aralık’da Hubey eyaletine bağlı Wuhan kentinde “kaynağı bilinmeyen gizemli solunum yolu hastalığı”nın ortaya çıktığını DSÖ’ye bildirmesiyle haberdar olmuştu.

  Hastalık, ilk defa Wuhan kentindeki deniz ürünleri gıda pazarındaki kişilerde görülmüştü. 17 Kasım’da ilk hasta başvurusunu hastaneye sebebi anlaşılamayan “solunum rahatsızlığı” şikayetiyle yapmıştı.

  Akciğer iltihaplanmasına neden olan hastalığa yarasalarda bulunan bir beta koronavirüsün mutasyona uğramış hali olduğu tahmin edilirken, daha önce bilinmeyen türdeki bir koronavirüsün sebep olduğu anlaşılmıştı.

  ABD yönetiminin virüsün kökenine dair soruşturma başlatılması talebi daha önce, Çin tarafından reddedilmişti. Avustralya hükümetinin 2020 yılı Nisan ayında DSÖ’ye uluslararası soruşturma çağrısı yapması üzerine Çin, bu ülkeye de ihracat kısıtlamaları getirmişti.

  Karamürver, keçiboynuzu ve sumak virüsler üzerinde etkili

  Bilim Kurulu Üyesi: Zorunlu aşıya taraftar değilim

  Koronavirüs grip vakalarını sıfırladı

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ