23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Dört bebek pudrasından birinde kanser tehlikesi!

  21 farklı talk pudrası üzerinde yapılan analiz sonuçlarına göre her 4 bebek pudrasından birinde kanser tehlikesi saptandı. Piyasada satılan bu pudralar kanser yapıcı asbest içeriyor. Ayrıca kadınlarda kısırlığa neden olabiliyor.

  Piyasada satışı yapılan bebek pudralarına dair geçtiğimiz dönelerde de araştırmalar da bulunan  Asbest Söküm Uzmanları Derneği (ASUD) yaptıkları son araştırmanın sonuçlarını kamuoyu ile paylaştı. ASUD Başkanı Mehmet Şeyhmus Ensari, yazılı olarak yaptığı açıklamada,  beyaz toprak olarak da bilinen asbestin, aşınmaya, ısıya ve kimyasal maddelere oldukça dayanıklı, yapısal özellikleri bakımından esnek, lifsi bir mineral olduğunu dile getirdi.

  Günlük hayatta asbestin tüm formlarının, Dünya Sağlık Örgütü, Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı ve Uluslararası Çalışma Örgütü tarafından “kesin kanserojen” olarak tanımlandığı ifade edildi.

  Ensari,  doğal bir mineral çeşidi olan “talk”ın, kozmetik ürünleri, bebek pudrası, ilaç sanayi, plastikler ve seramikler, içinde olmak üzere farklı tüketici ve endüstriyel ürünlerde kullanıldığını aktardı. Çoğunlukla asbest minerallerinin yakın çevresinde doğal halde bulunan talkın, madencilik işlemleri esnasında asbest mineralleri ile kolayca bulaşabildiğinin altını çizdi.

  Bebek pudrası kanser yapar mı?

  Mehmet Şeyhmus Ensari, saf talkın tek başına güvenli olarak kabul edildiğini fakat asbestle kirlenmiş talkın bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.
  Özellikle asbestle kirlenene talk pudralarını kullanan kadınlarda kısırlık ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklar meydana geldiğine işaret eden Ensari, aynı zamanda iş güvenliği ve sağlığı bakımından bu ürünlerin imalatında çalışan işçilerin asbeste maruz kaldığını, asbestin solunum yoluyla akciğerlerde çeşitli hastalıklara neden olduğunu dile getirdi. Bu konuda uluslararası davalarda çok büyük miktarda tazminat davaların sonuçlandığını, hala  devam eden davaların da olduğunu söyledi.

  Dört bebek pudrasından birinde asbest var

  İki yıl önce, talk pudrada asbest araştırmasını ASUD ve Asbest ve Tehlikeli Atıklar Derneği olarak gerçekleştirip paylaştıklarını dile getiren Ensari fakat bu konuda hala yetkili mercilerce bir denetim yapılmadığını vurguladı. Dernek olarak analizler, sürdürdüklerini belirten Ensari, piyasada satışı yapılan talk pudralarından 21 örnek topladıklarını, analizlerin sonucunda ise 5 örnekte asbeste rastlandıklarını aktardı.

  Gizlilik, tarafsızlık ve titizlik içinde yapılan bu analizlerin her dört bebek pudrasının birinde kanser yapıcı özelliği olan asbest bulunduğunu gösterdiğini vurgulayan Ensari, amaçlarının kozmetik ve endüstriyel alanda asbest içermeyen talk mineralinin kullanımını sağlamak ve bütün mineral bazlı ürünlerde asbest içermez kalite belgesini oluşturarak yaygınlaştırmak olduğunu vurguladı. “Bu sayede halkımız bilinçlenerek asbest içermeyen ürünleri gönül rahatlığıyla kullanabilecektir.” dedi.

  Çocukluk dönemi aşılarını ertelemeyin Hangi aşı ne zaman yapılmalı? TIKLAYIN 

  Ayda 10 ağrı kesici alıyorsanız dikkat! TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ