28.7 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 12, 2022

  Doğru gıda takviyesi bilgileri “Tavsiyen Eczanede”

  Bayer Tüketici Sağlığı tarafından, İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile eczacılar için uzun dönemli bir sertifika programı başlatıldı.

  Sertifikalı eğitim programı, tüketicilerin gıda takviyeleri konusunda doğru yönlendirilmesi, halk sağlığının korunması ve bu konunun ilk ve en önemli aracısı eczacıların desteklenmesi için hazırlandı. Program, 2021 yılı haziran ayı sonuna kadar 27 bin eczacıya erişecek.

  Bayer Tüketici Sağlığı, 2020 yılında 9 farklı ilde 1000 eczacı ile yüz yüze eğitimler düzenleyerek, gıda takviyeleri konusunda halkın bilgilendirilmesi sorumluluğunu alan eczacıları desteklemişti. 2021 yılı boyunca da çok daha fazla eczacıya ulaşmayı hedefliyor.

  Sertifika programını İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi (SEM) uzaktan eğitim sistemi üzerinden gerçekleştirilecek olan Bayer Tüketici Sağlığı, bu sayede de tüm Türkiye’de yaygın bir erişim elde edilecek.

  Aralarında Prof. Dr. Ateş Kara’nın da bulunduğu, Uzm. Eczacı Levent Gökgünneç, Fonksiyonel Tıp Hekimi Ercüment İlgüz, Diyetisyen Yeşim Temel Özcan, Uzm. Eczacı Taner Döven, İletişim Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Korhan Mavnacıoğlu ve İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden Dr. Öğretim Üyesi Dyt. Ecz. Neda Taner’in de bulunduğu profesyoneller tarafından, üniversitenin Medya Merkezi’ndeki stüdyoda çekimleri tamamlanan eğitim programı, toplam 40 saatten oluşuyor.

  40 saatlik eğitim programını tamamlayan eczacılara, “Tavsiyen Eczanede” İstanbul Medipol Üniversitesi & Bayer sertifikası verilecek. İlgili sertifika programı, her dönem sonunda yeni içeriklerle güncellenerek tekrarlanacak.

  Doğru gıda takviyesi bilgileri “Tavsiyen Eczanede”
  Doğru gıda takviyesi bilgileri “Tavsiyen Eczanede”

  Halk sağlığının korunmasında eczacılara büyük görev düşüyor

  Programla ilgili görüşlerini paylaşan Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Ülke Müdürü Erdem Kumcu, Türkiye’de sağlık okuryazarlığının hala yüzde 30 olduğunu ifade etti ve eczacılara halk sağlığının korunması anlamında büyük bir görev daha düştüğünün altını çizdi.

  Kumcu, “Gıda Takviyesi ve Beslenme Derneği’nin bu yıl yaptırdığı araştırmaya göre Türkiye’deki gıda takviyesi kullanım oranının oldukça yüksek olduğunu ve tüketicilerin gıda takviye ürünlerini yüzde 82 oranında eczanelerden temin ettiğini aktardı.

  Erdem Kumcu, özellikle pandemi döneminde tüketiciler için Gıda Takviyesi alanında doğru bilgi, danışmanlık ve içeriğe ulaşmanın her zamankinden daha önemli bir konu haline geldiğini ifade etti.

  Bu noktada en önemli hedeflerinin eczacıları güncel bilgilerle desteklemek ve tüketicileri de doğru bilgiler konusunda hekimlere ve eczacılara yönlendirmek olduğuna vurgu yapan Kumcu, Gıda takviyesinin ciddi bir konu olduğundan uzman olmayanların tavsiyelerinin halk sağlığını tehdit edebileceğine değindi.

  Ayrıca, Bayer Tüketici Sağlığı olarak tüketicilere her zaman ‘Tavsiyen Eczanede’ dediklerini ve gıda takviyeleri konusunda eczacılara danışmalarını istediklerini ifade etti.

  İstanbul Medipol Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gülden Zehra Omurtag da eczacıların Türkiye’de sağlık hizmetlerinin en önemli yapı taşlarından biri ve en önemli sağlık danışanları olduğunu ifade etti ve toplum sağlığının korunmasında ve sürdürülmesindeki rollerinin büyük olduğuna dikkat çekti.

  Eczacıların güncel bilgilere ulaşması sağlanıyor

  Omurtag, bu yüzden İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi ile iş birliği yaparak eczacıların güncel bilgilere ulaşması konusunda çok kıymetli uzman eğiticilerle bu programların düzenlenmesinin çok önemli olduğuna vurgu yaptı. Prof. Dr. Omurtag, yıllardır bu amaçla “Spor Eczacılığı”, “Eczane Akademisi”, “Profesyonel Eczane Yönetimi Sertifika Programı” “İlaç Sektörü Ürün Müdürlüğü Eğitimi” gibi programları eczacılar için başarılı bir şekilde devam ettikleri kaydetti.

  Omurtag, Bayer’in “Bayer Tüketici Sağlığı” Grubu ile doğrudan tüketici sağlığını ilgilendiren ve özellikle dünya genelinde Kovid-19 pandemisinin yaşandığı bu dönemde tüketicilerin daha da fazla yöneldikleri gıda takviyesi ürünlerini bilinçli kullanmaları konusunu da kapsayan “Tavsiyen Eczanede” programının İstanbul Medipol Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi iş birliği ile gerçekleştirilmesini, bir sosyal sorumluluk bilinci olarak da gördüğünü ifade etti.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ