21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Doç. Dr. Savaşçı: ‘Burun akıntısı ile başvuranların yüzde 80’inin testi negatif’

  Doç. Dr. Ümit Savaşçı, burun akıntısı ile hastaneye başvuran hastaların yüzde 80'inin testinin negatif çıktığını belirtti.

  Baharla birlikte mevsimsel nezle ve burun akıntısı sezonu da açıldı. Burun akıntısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısında artış olduğunu söyleyen Doç. Dr. Savaşçı, “Şu andaki burun akıntılarının nedeni mevsimsel geçiş, bahar nezlesi ve başka virüslere bağlı gibi görünüyor. Burun akıntısı ile bize başvuran hastaların yüzde 80’inin testi negatif çıkıyor” dedi.

  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı
  Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı

  Covid 19 dışındaki bazı virüsler de aktif hale geldi

  Bahar aylarının gelmesiyle mevsimsel nezle ve burun akıntısı şikayetleri de arttı. Bu belirtileri gösterenler de koronavirüs şüphesiyle hastanelere başvurmaya başladı. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Ümit Savaşçı, son günlerde özellikle burun akıntısı şikayetiyle hastaneye başvuranların sayısının arttığını belirterek şunları söyledi: “Burun akıntısı şikayetlerinin asıl sebebi mevsimsel bir geçiş yaşanması. Nasıl polenler bahar döneminde artıysa, nezle şikayetlerinde de artış yaşandı. Mevsim geçişinden dolayı Covid 19 dışındaki bazı virüsler de şu anda aktif hale geldi. Burun akıntısı ile bize başvuran hastaların yüzde 80’inin test sonucu negatif çıkıyor.”

  Koronavirüs önümüzdeki kış grip geçirir gibi etki edecek

  Burun akıntısına eşlik eden diğer bazı semptomların birlikte görülmesi halinde PCR testi yapılması gerektiğini ifade eden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, bu semptomları şöyle sıraladı: “Burun akıntısına özellikle şiddetli baş ağrısı, koku, tat kaybı, çok şiddetli eklem ağrısı, boğaz ağrısı ve ateş de ekleniyorsa mutlaka vatandaşlarımız PCR testi yaptırsınlar. Şu andaki burun akıntılarının nedeni, mevsimsel geçiş, bahar nezlesi ve başka virüslere bağlı gibi görünüyor. Tabii koronavirüsün etkisi, belirtileri olumlu mutasyon ile hafifledikçe zaten biz koronavirüsün normal grip virüsüne yaklaşık belirtilere sahip olacağını tahmin ediyoruz. Özellikle koronavirüs önümüzdeki kış döneminde aynı grip geçirir gibi etkilerle ortaya çıkacaktır. Şu anda aslında bunun yansıması var. Daha az akciğer tutulumunu yaşanıyor. Çünkü grip virüsü akciğerleri tutmaz. Covid 19’daki bu yönde bir gelişim ile ölüm oranları, hastaneye yatış oranları azalacak, daha az görünecek.”

  Mutasyonlu virüs korkusu kişileri olumsuz yönde etkiliyor

  Son dönemde yaşanan artışın mutasyona bağlı olduğunu ifade eden Doç. Dr. Ümit Savaşçı, PCR pozitifliklerde mutasyon çalışmaya gerek olmadığını kaydetti. Doç. Dr. Savaşcı sözlerini şöyle sürdürdü: “Sahada ve kliniklerde şunu gördük; mutasyonların hastanın kliniği üzerinde ağır etkisi yok, hatta daha da hafif seyirli gidişat etkili. PCR pozitifliklerin küçük oranını mutasyon çalışıyoruz. Dolayısıyla mutasyonu tespit etmek bilimsel veri olarak önemli de olsa, özellikle hastanede klinik yatışlar, hasta takibi ve hastaların üzerindeki psikolojik etkileri anlamlarında da çünkü insanlar ‘ben mutasyonlu virüsüm’ diye ekstra strese giriyorlar ve hastalıklarını olumsuz yönde etkiliyor. Toplum üzerine de baskı oluşturuyor.”

   

  Mutasyonların hastaların tedavisinde olumsuz etkisi yok

  Doç. Dr. Savaşçı sözlerini şöyle tamamladı: “Mutasyonu biz Bakanlık olarak tespit edelim, bu veriler bizde olsun; ama kişilerin mutasyonunun kişilerin sağlığı üzerinde olumsuz etkilerini görmedik. Bu mutasyonların hastaların kliniği üzerinde olumsuz bir etkisi olmadığı için mutasyon çalışmanın da açıkçası bizim tedavilerimiz anlamında etkisi yok. Dolayısıyla ülke kaynaklarını da bu konuda çok fazla harcamaya gerek yok. Tüm dünyada koronavirüsün ekonomik anlamda çok ciddi etkileri var. Biz hep birlikte 84 milyon olarak kurallara uyarak ve aşıları yaptırarak bilim insanlarını, Bilim Kurulu’nun tavsiyelerini uygulayalım.”

  ‘Gargara ile koronavirüsün akciğere inişini durdurabiliriz’

  Bu da Covid-19 Aşı Turu! Fiyatlar 10 bin lirayı buluyor

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ