21.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Diyetisyenden Ramazan için formül: Beslen, dinlen, beslen

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Arslan, Ramazan ayını sağlıklı bir biçimde geçirmek için iftarda ‘beslen, dinlen, beslen’ kuralına uyulması gerektiğini ifade etti.

  Medicana Sivas Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Arslan, Ramazan ayının gelmesiyle herkesin en çok merak ettiği konulardan olan sağlıklı beslenme konusunda tavsiyelerde bulundu.

  Pandemi nedeniyle evde daha fazla vakit geçirilen süreçte ev içi egzersizin önemli olduğuna dikkat çeken Arslan, yemeği iftarda tek seferde bitirmek yerine, arar vererek beslenmenin daha doğru ve sağlıklı olduğunu söyledi.

  Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Arslan
  Beslenme ve Diyet Uzmanı Cansu Arslan

  Meyveli sütlü ve tatlılar tercih edilmeli

  Bu yıl da pandeminin gölgesinde geçen Ramazan ayında doğru besinlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizen Arslan, “Bu süreçte doğru besinleri seçerek, hem bağışıklık sistemimizi korumak hem ibadetimizi sağlıklı yerine getirmek zorundayız. Hepimizin bildiği, fakat uygulamakta zorlandığı beslenme ilkelerini hayatımıza dahil etmemiz gerekiyor.

  Tek seferde yapılan ağır bir iftar yemeği sonrasında ağır bir çay saati yerine, ‘beslen, dinlen, beslen’ kuralı uygulanmalı.

  İftara su, hurma, çorba ve salata ile bir başlangıç yapılması gerektiğini belirten Arslan, “Burası beslenmemizin ilk evresi olarak değerlendirilmeli. Bu noktada hurma bizim için yüksek lifli mineral ve vitaminden zengin bir besin kaynağı. Ramazan sofralarımıza yer edinmesinde uzun süre tok tutmasını sağlamasıyla birlikte mutlaka bulundurulmalı diyoruz.

  Diyetisyenden Ramazan için formül: Beslen, dinlen, beslen
  Diyetisyenden Ramazan için formül: Beslen, dinlen, beslen

  Çorbadan sonra 15 dakika ara verilmeli

  Bu şekilde ilk kısmını tamamladığımız iftarımızın devamında 15 dakika kadar yemeğe ara vermeliyiz. Ara verdiğimiz bu kısım dinlen evresi oluyor. Bu süreç sofradakilerle sohbet ederek yemek servisi yapılarak değerlendirilebilir. Dinlenme sonrasında tekrar beslenme evresine geçiyoruz.

  Ana yemek ayran ve yoğurt gibi süt ürünü grubu ve makarna, pilav ve ekmek gibi tahıl gurubuyla devam edebiliriz. Mümkünse şekerli, asitli, içecekler iftar sofralarından kesinlikle uzak tutulmalı. Akşam ara öğününde dondurma, güllaç gibi sütlü meyveli tatlılar tercih edilmeli. Tatlı tüketim sıklığımız azaltılmalı” ifadelerini kullandı.

  Diyetisyenden Ramazan için formül: Beslen, dinlen, beslen
  Diyetisyenden Ramazan için formül: Beslen, dinlen, beslen

  İftar ve sahur arası bol sıvı tüketilmeli

  İftar ve sahur arasında bol sıvı tüketilmesi gerektiğini de vurgulayan Arslan, “Özellikle ayran, sade maden suyu, hoşaf suları, cacık, şekersiz komposto gibi sıvı ağırlıklı tercihler yapılmalı.

  İftar ile sahur arasında en az 8 bardak su mutlaka tüketilmeli. Sahur öğününü atlamamız gerekiyor. Uzun süre tok tutan özellikle sert peynirler, yulaf, yumurta, çiğ badem, muz, kefir gibi besinler tercih edilebilir.

  Ağır kızartma ürünler ve akşam öğününden iftardan kalan yiyecekler, sahurda tüketilmemelidir. Elbette ramazan ayında hareketsiz de kalmayalım diyoruz. Diyabet ve tansiyon, şeker hastalığı gibi sağlık sorunlarınız yoksa gün içerisinde yürüyüşler yapılabilir. Akşam iftardan sonra ise ev içi egzersizlere yönlenmeliyiz. Bu şekilde haftalık en az 150 dakikalık egzersiz tamamlanmalı” şeklinde konuştu.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ