16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Deniz salyasından sonra şimdi de deniz marulu tehdidi

  Geçtiğimiz hafta Marmara Denizi’ni kaplayan deniz salyasından sonra şimdi de İzmir'in Karşıyaka ilçesinde halk arasında 'deniz marulu' olarak bilinen 'ulva lactuca' adlı yeşil renkli yosunlar, denizin yüzeyini kaplamaya başladı.

  Karşıyaka açıklarında deniz yüzeyinde oluşan deniz marulları halk arasında şaşkınlığa neden oldu. Görüntü kirliliği oluştuğunu ifade eden vatandaşlar, kötü kokuya yol açtığını söyledikleri deniz marullarının temizlenmesini talep etti.

  İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, bu tür olayların yaşanmaması için belediyenin sıkı bir denetim ile bütün körfeze girişleri denetlemesi gerektiğine dikkat çekti ve bu durumu engellemenin çok zor olduğunu ifade etti.

  Deniz salyasından sonra şimdi de deniz marulu tehdidi Hayatım Sağlık
  Deniz salyasından sonra şimdi de deniz marulu tehdidi

  “Daha fazla önlem alınmalı.” diyen Yaşar, “Arıtma tesislerimiz iyi çalışıyor ancak hala derelerden gelen atık su denize karışıyor. Bu kirlilik devam ettiği sürece İzmir Körfezi’nde plankton (denizde bulunan, mikroskopla görülebilen tek hücreli canlı) patlamalarından ve kokudan hep rahatsız olacağız. Diğer yandan deniz marullarının insan sağlığına bir zararı yok. Ortamdaki bütün oksijeni çektikleri için zararı direkt olarak denize oluyor” şeklinde konuştu.

  İzmir’de nüfus artışına bağlı olarak kirliliğin arttığını kaydeden Prof. Dr. Yaşar, deniz marulları eskiden 2-3 yılda, hatta 4-5 yılda bir görüldüğüne dikkat çekti.

  Şu anda hem nisan, mayıs aylarında hem de eylül ayında plankton patlaması sebebbiyle bu tür manzaraların oluştuğunu belirten Yaşar, “1 litre deniz suyunda ortalama 1 milyon canlı var. Bu yıl çöl tozu geldi, üstüne sıcak başlayınca canlılar için verimli bir ortam oluştu. Canlı sayısı bir anda 2 milyona çıktı. Bu canlılar ortamdaki tüm oksijeni çektikten sonra ölüyor ve bu tür olaylara yol açıyor. Bu durum özellik son 20 yıldır çok sık yaşanmaya başladı. Arıtma tesislerimiz iyi çalışıyor fakat ne kadar iyi çalışırsa çalışsın %85, %90 oranında bir başarı söz konusu. İzmir’de yaşayan 4 milyon insan düşünürsek, 400 bin kişinin atığı direkt olarak denize karışıyor diyebiliriz. Nüfus arttıkça daha çok sorun yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

  Deniz salyasından sonra şimdi de deniz marulu tehdidi Hayatım Sağlık
  Deniz salyasından sonra şimdi de deniz marulu tehdidi

  Marmara denizinde özellikle balıkçıları zor duruma sokan müsilaj (Deniz salyası) olayının yeterli önlem alınmazsa İzmir’de de yaşanabileceğine dikkat çeken Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Marmara’da yaşanan müsilaj olaylarının da nedeni budur. Marmara Denizi’nin de doğası zengin ve insan unsuru fazla. Çevreden gelen atıklarla müsilaj olayı devam ediyor. Balıkçıları da zorlamaya başladı. İzmir’de de böyle bir olayın yaşanma ihtimali var. Çok dikkatli olmamız lazım. Sıkı önlemler almak gerekiyor” uyarısında bulundu.

  ‘DENİZ MARULLARI TEMİZLENMEDİĞİ ZAMAN KOKUYOR’

  7 yıldır Karşıyaka’da oturduğunu söyleyen 50 yaşındaki Arda Utine ise, “Deniz kirliliğinden şikayetçiyiz. İnsanların doğaya saygısı yok. Bunu anlamak mümkün değil. Bu gördüğünüz deniz marulları denizin kendini temizleme yöntemi, mevsimsel olduğunu düşünüyorum. Kirliliği dışa vuruyor. Burada bir akıntı yok, iç deniz olduğu için temizlenmediği zaman kokuyor. Yosunların temizlenmesini istiyoruz” şeklinde konuştu.

  Karşıyaka’da doğup büyüdüğünü belirten 62 yaşındaki balıkçı Hüseyin Artagan,”Deniz marulu Ege’de olan bir yosun türü. Burası iç deniz olduğundan deniz marulları daha çok görülüyor. Bu genelde her sene oluyor. Deniz marulları suyun üzerine çıkıyor. Temizlenmesi gerekiyor. Yosunlar zamanla dibe çöküyor. Denizin dibine çöken yosunlar, belli bir süre sonra koku yapabiliyor, denizde bulanıklığa neden olabiliyor. Deniz marulları balıkçı teknelerine de zarar veriyor. Balıkçılar olarak bizi zorladığı zamanlar oluyor biz elbette denizin temiz olmasını isteriz. Yıllardır yaşanıyor” ifadelerini kullandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ