2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Delta varyantından sonra yeni bir varyant daha tespit edildi

  Dünyanın koronavirüsle mücadelesi devam ederken Güney Afrika'da yeni bir varyant daha tespit edildi.

  Tespit edilen yeni varyantın ismini C.1.2 olarak açıkalayan yetkililer, bu varyantının ilk olarak Wuhan’da tespit edilen Covid-19’dan çok daha fazla değişim geçirdiği belirtildi.

  Güney Afrika’nın yanı sıra İngiltere, Çin, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Yeni Zelanda, Portekiz ve İsviçre gibi ülkelerde de bu varyantın görüldüğü belirtildi. Bilim insanların virüsün yayılma hızını da izlerken aylık olarak C.1.2 varyantının aynı Beta ve Delta varyantları gibi hareket ettiğinin altını çizdi.

  ”ÇOK HIZLI YAYILIYOR”

  Henüz hakemli bir dergide yayınlanmayan araştırmada C.1.2 dizilimindeki mutasyon hızının yılda 4.18 olduğu ve bunun da şu an insanların hayatını tehdit eden diğer varyantlardan çok daha hızlı olduğu belirtildi. Bilim insanları, bu hızlı mutasyonun Alpha, Beta ve Gama varyantlarında da görüldüğünü belirtti.

  Tespit edilen C.1.2 varyantının yarısından fazlasının 14 mutasyon geçirdiğini aktaran uzmanlar, “Bu varyantın yaratacağı etkiyi görmek için daha çok çalışmak gerek. Bu varyantın Delta varyantına karşı baskın olup olmayacağını görmek için çalışmaları artırmamız gerekiyor” ifadesini kullandı.

  Delta varyantı koronavirüs belirtilerini değiştirdi

  Delta varyantındaki bulaşıcılık oranı 300 kat fazla

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ