2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Delta varyantı sürü bağışıklığı ihtimalini ortadan kaldırdı

  Oxford Aşı Grubu Direktörü Prof. Dr. Sir Andrew Pollard, Delta varyantının nüfusun sürü bağışıklığı kazanması ihtimalini ortadan kaldırdığını söyledi.

  Koronavirüsle mücadele aşı seferberliğiyle birlikte devam ederken İngiltere’den gelen son iddia gündeme bomba gibi düştü. İngiltere’de aşılama sürecinde etkin rol oynayan Oxford Aşı Grubu’nun Direktörü Prof. Dr. Sir Andrew Pollard, milletvekillerine yaptığı sunumda Delta varyantına ilişkin veriler sundu. Prof. Dr. Pollard, Delta varyantının sürü bağışıklığı ihtimalini ortadan kaldırdığını söylerken, aşıların virüsün bulaşmasını engellemediğini söyledi.

  Prof. Dr. Pollard şu ifadeleri kullandı: ”Problem şu ki, karşı karşıya olduğumuz virüs kızamık değil. Eğer kızamığa karşı nüfusun yüzde 95’i aşılanmış olsaydı, virüs nüfus arasında böyle yayılamazdı. Delta varyantı aşılanmış kişiler arasında da yayılacak. Bunun anlamı henüz aşılanmamış kişiler de virüsle karşı karşıya kalacak. Bu bulaşmayı tamamen engelleyecek bir şeyimiz yok”

  ”Delta varyantı Kurban Bayramı’nı zehretmesin”

  YÜZDE 49 DAHA DÜŞÜK

  Prof. Dr. Pollard’ın açıklamalarının yanı sıra aşıyla ilgili Imperial College London tarafından düzenlenen bir çalışmaya da yer verildi. Söz konu çalışmaya göre tamamen aşılanmış 18-64 yaş arası kişilerin, aşı yaptırmamış kişilere göre virüse yakalanma oranı yüzde 49 daha düşük. Aynı çalışmada tamamen aşılanmış kişilerin, Coronavirus’ü taşıyan bir kişiyle temas halinde testlerinin pozitif çıkma oranı da aşı yaptırmayan kişilere kıyasla 3 kat daha düşük ihtimal olarak gösterildi.

  Delta varyantına yakalanan ünlü sunucu: Aşı yaptırmasaydım hastanelerde olurdum

  Delta varyantının gizemi çözüldü!

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ