11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Covid’in bıraktığı kalıcı hasarı keşfettiler!

  Gözden beyne giden sinirlerde kalıcı hasara neden olan Covid19 vücudun denge sistemini bozuyor

   

  Covid’in kalıcı zararı…

  Koronavirüs pandemisiyle mücadeleye devam eden bilim insanları, virüsün her geçen gün yeni bir olumsuz etkisini tespit ediyor. Türk bilim insanları da Covid-19’un vücutta meydana getirdiği tahribata ilişkin yeni bir bulguya imza attı.

  Medipol Mega Üniversitesi Hastanesi’nden  Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt ve 6 kişilik ekibi, Kovid-19 tedavisi görüp iyileşen hastalarda bugüne kadar bilinmeyen kalıcı bir rahatsızlığı ortaya çıkardı.

  Koronavirüsün gözden beyne giden sinirlerde kalıcı hasara neden olduğuna dikkati çeken Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. Bayazıt, “Sinirlerin hasar görmesine bağlı olarak vücuttaki denge mekanizması bozuluyor. Eklem problemleri, görmede zayıflık ve kalp damar hastalıklarının oluşturduğu santral sinir sisteminde hasara neden olabiliyor” dedi.

  Kovid-19 tedavisi gören bazı hastalarda ortaya çıkan “denge” şikayetleri üzerine Beyazıt, iyileşmiş yetişkin hastaları incelemeye aldı.

  Kovid-19 tedavi görüp yoğun bakıma girmeden iyileşen 21-44 yaş arasındaki birçok hastaya denge testleri ve bir dizi tetkik yapıldı. Bu kişilerin yüzde 20’sinde, gözden beyne giden sinirlerde hasar oluştuğu tespit edildi. Bunun da denge bozukluklarına yol açtığı belirlendi.

  Genç yaşlarda Kovid-19’u hafif atlatan hastalarda denge problemi olup olmadığını öğrenmek için de ve çeşitli ölçümler yapan Bayazıt, yüzde 20-30 aralığında hastalarda denge problemi olduğunu tespit etti.

  Denge probleminin kalıcı ve geri dönüşümü olmadığı ortaya çıkınca bu sorunun yaşlı ve ağır geçirmiş kişilerde ki yansımasının daha ağır olacağı kanaati oluştu.

  Denge mekanizması

  Beyazıt, yıllar geçtikçe koronavirüse bağlı ek problemlerin devreye gireceğini belirtti.

  Denge koordinasyonundaki hasarın zamanla ortaya çıkacağını söyleyen Beyazıt, ‘Kendini boşlukta hisetme. tansiyon düşme hissi, ayakta dururken yalpalama ve yürürken  sağa sola düşme eğilimi gibi durumlar algılanabilir. Düşme ve travma gibi riskler ortaya çıkabilir” ifadelerini kullandı.

  İlaçla tedavi kolay değil

  Beyazıt bu sorunların tedavisine ililkin şu bilgileri verdi: “Göz ve kulak arasındaki bağlantılar ve gözle boyun kasları arasındaki bağlantılar soun oluşturuyor. Covid-19 geçirmiş hastalar, önceleri farkına varmıyorlar.  Sinirlerde oluşan bu hasarı bir ilaçla tedavi etmek pek kolay olmuyor. Rehabilitasyon yöntemleri ile tedavi etmeye çalışıyoruz. Hastalar daha başka kaygılarla vdenge problemlerini önemsememişler. Tarama yaptığımızda hatırladılar.”

  Sessiz ve sinsice

  Covid-19 geçirdikten sonra  yalpalanma  hissi olan kişilerin doktora gitmesi gerektiğini belirten Prof. Dr. Yıldırım Ahmet Bayazıt, “Nörolojik problemler genellikle sessiz sakin ve sinsice ilerler. Bu durumları elektrofizyolojik ölçümlerle anlama şansımız var” diye konuştu.

  Düşecek gibi hissediyorum

  Hastalardan Bülent Pehlivan, “2,5 ay önce Covid-19’u atlattım. Halsizlik, denge bozukluğu ve boşlukta hissetme sorunları yaşadım. Doktorlarımla konuştum. Sporla bu sorunu atlatmaya çalışıyorum” dedi.

  Halsizlikten sandım

  Bir başka hata ise Mehmet Dağ.. O da yaşadıklarını şu şekilde akdardı:  ‘Hastaneye yatmadım ama evde 17 gün boyunca mücadele ettim. Toparlanma sürecim de epey uzundu. Baş dönmesi ve dengesizlik yaşadım. Ben bu durumumun halsizlikten olduğunu düşünüyordum düm. Doktorumun yaptığı testlerden sonra covid-19 sonrası başka problemler oluştuğunu öğrendim. Yürüyüş ve egzersiz programı verildi. Şimdi onları uyguluyorum.”

  Koronavirüs geçirenlerde panik yaratan hasarlar!

  Koronavirüs aşısıyla ilgili kafa karıştıran 4 soru!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ