11.3 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 8, 2022

  Bu ilaç Covid vakalarını önlemede yüzde 100 başarılı!

  ABD’li ilaç şirketi Regeneron Pharmaceuticals koronavirüse karşı geliştirilen antikor kokteylinin Covid-19 vakalarını önlemede yüzde yüz 100 başarılı olduğunu açıkladı

  Covid’e karşı yüzde 100 başarılı antikor kokteyli

  ABD’li ilaç şirketi Regeneron Pharmaceuticals tarafından yapılan açıklamada, yeni tip corona virüse karşı geliştirilen antikor kokteylinin semptomatik Covid-19 vakalarını önlemede yüzde yüz 100 başarılı olduğu belirtildi.

  Donald Trump’ın tedavisinde kullanılan “REGEN-COV” adlı ilacın  asemptomatikler dahil  genel enfeksiyon oranlarını ise yaklaşık yüzde 50 oranında düşürdüğü belirtildi.

  Regeneron’un açıklamasına göre araştırma  ABD’de 400 katılımcının erken analizine ve İngiltere’de 74 hastanede ‘en az 2 bin’ Covid-19 hastası üzerinde yapılan incelemelere dayanıyor.

  Oxford Üniversitesi’nden Prof. Peter Horby,  “Antikor ilaçlarını tıp enflamatuar hastalıklarda ve kanserlerde yıllardır yaygın olarak kullanılıyor.  Güvenli oldukları daha önce kanıtlandı” dedi.

  Pasif aşı olarak test edildi

  REGEN-COV, iki monoklonal antikordan oluşuyor  ve virüsün yüzeyindeki bir proteine ​​bağlanarak çalışıyor. Böylece  virüsün hücrelere tutunmasını engelleyerek, bağışıklık sisteminin harekete geçirip virüsü yok etmesi için ortam sağlıyor. Son denemelerde ilaç,  geleneksel aşıların aksine, virüsle savaşan antikorların vücuda doğrudan verilmesini içeren pasif bir aşı olarak kullanılmak üzere test edildi.

   

  Yeni başvuru yapılacak

  Regeneron’un  sorumlusu George Yancopoulos, “REGEN-COV’u pasif bir aşı olarak kullanan bu veriler, hem virüsün bulaşmasını azaltabileceğini hem de hala enfekte olanlarda viral hastalık yükünü azaltabileceğini gösteriyor” dedi.Yancopoulos, ayrıca antikor kokteylinin mevcut acil kullanım yetkisini genişletmek için Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi’yle son bulguları paylaşacağını söyledi.

  ABD’li  ilaç şirketi Eli Lilly bir hafta önce  benzer bir  ilacının huzurevi sakinlerinin yüzde 80’inin Covid-19 yakalanmasının engellediğini açıklamıştı. Regeneron ve  Eli Lilly’nin ilaçları, Covid-19 tedavisi için Kasım ayında FDA’nın acil kullanım onayını aldı.

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ