11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid 19 uyarısı: 3 hafta geçmeyen belirti varsa

  Kovid-19 sonrası belirtiler devam ediyorsa hastalar ne yapmalı?

  Covid uyarısı

  Covid-19’u atlatan hastalarda uzun süre baş ağrısı, nefes darlığı, çarpıntı, halsizlik, kaşıntı, tat ve koku kaybı gibi belirtiler devam ediyor. “Post-Covid-Sendrom” adı verilen bu durumun  koronavirüsü yenen hastalarda uzun süre devam ettiğini söyleyen uzmanlar hastalara ne yapmaları gerektiği konusunda bilgi verdi.

  Virüsü atlattıktan 3 hafta sonra da belirtiler devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulması gerekiyor.

  Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Hacer Ofluoğlu, öksürük, nefes darlığı, göğüs ve sırt ağrısı, hızlı yorulma, nefes nefese kalma gibi belirtilerin virüsü yenen kişilerde kalıcı değil, uzayıcı olduğuna dikkat çekti.

  Ofluoğlu, “Koronavirüs geçiren hastalar, hastalığı hafif  bulgularla geçirseler dahi özelikle 2-3 hafta sonrasında geçmeyen kuru öksürük, nefes darlığı, göğüs ağrısı, özellikle kişisel bakımlarını yaparken dahi yorulma gibi şikayetlerle polikliniklere başvuru yapıyorlar. Bu tür belirtileri evde atlatmaya çalışan hastalarımızın akciğer bulguları ilerledikten sonra mecburen acil servislere gelmek zorunda kalıyorlar. Bu belirtileri gördükleri zaman çok ihmal etmemelerini öneriyoruz” dediç

  Sigaranın mutlaka sigarayı bırakması gerektiğini belirten Ofluoğlu, “Sigara  öksürüğü artıran en önemli faktör. Düzenli beslenme, uyku, istirahat ve egzersiz önemli. Hasta kendisini yatağa bağlamamalı. Hastalar hızlı yorulmalar hissediyorlar. Bu nedenle daha çok istirahat ediyorlar. Yatağa bağlı kalmak solunum kaslarının zayıflamasına neden oluyor. Solunum kaslarını çalıştırıcı nefes egzersizleri ya da evde küçük egzersizler yararlı olur’ ifadelerini kullandı.

  Uzamış sendromlar

  Kardiyolog Doç. Dr. Murat Yalçın ise, “Post-Covid-Sendrom”un genel olarak en çok kalp ve akciğerle ilgili semptomlarla seyrettiğini vurguladı.

  Yalçın, virüsü yendikten 3 hafta sonrasının önemine dikkat çekerek, “Enfeksiyon sırasında kalp tutulumu yaklaşık 5’te 1 oranında gözükebiliyor. En sık tutulumlar kalp kasının iltihaplanması veya kalp zarının iltihaplanmasıdır. Bu durum hastalığın seyrini ağırlaştırdığı gibi iyileşme sonrasında da çabuk yorulma, nefes darlığı oluşması, çarpıntı gibi uzamış semptomlara da neden olabiliyor. Hastaların yarısından fazlası 2 ila 3 hafta içinde semptomları iyileşiyor. Ancak  3 hafta geçmesine rağmen hala çarpıntı, nefes darlığı. kas ve eklem ağrıları geçmiyor ise kontrole gidilmeli” uyarısında bulundu.

  Nörolojik tutulum

  Nörolog Dr. Selda Özşahin de, nörolojik tutulumların vakaların en az 3’te 1’inden fazlasında görüldüğünü belirtti. Baş dönmesi, bulantı, kusma ve tat kayıplarını sık gördüklerini, koku ve tat kaybının nadir de olsa geriye dönmediğini belirten Özşahin “Hastalarda  ‘bunlar geçmeyecek mi?’ paniği oluyor. Bağışıklık sistemimize dikkat edersek D vitamini düzeylerimiz düzgün olursa, stres faktörlerinden kaçınırsak, yoğun olmayan fiziksel egzersize de devam edersek bu sorunların hepsi çözülebilir.

   

  Uyku bozukluğu yaşayan hastalarda ‘karanlıkta uyu, pijamalarını giy uyu, kötü şeyler düşünmeden ve strese girmeden uyu’ gibi ilaç dışı önlemleri öneriyoruz. Uyku hijyenini sağlıyoruz. Bir süre sonra hastalar kendiliğinden düzelebiliyor” şeklinde konuştu.

  İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayriye Belma Siber ise, ” Şişkinlik, bulantı, hazımsızlık, halsizlik,  kaşıntı, çarpıntı şikâyeti olanlar mutlaka hekime başvurmalı” dedi. Siber, damar yatağını tutan bir hastalık olduğu için özellikle asemptomatik geçirenlerin yüzde 30’unda vaskülit denilen; bacaklarda kaşıntı, hafif döküntü, alerjik belirtili şikayetlerin olduğunu söyledi.

  Kovid-19 sonrası en sık karşılaşılan sorunlardan bir tanesinin yaygın kas ve eklem ağrıları olduğuna dikkat çeken Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Uzm. Dr. Ahmet Çapar, bu süreçte bol sıvı tüketilmesi gerektiğini vurguldı:  “Evde yapılacak basit egzersizler için koronavirüs sonrası kişinin nefes darlığının, şiddetli göğüs ağrısının olmaması gerekiyor. Y Sıcak duş almak kasların, eklemlerin kan akışını hızlandıracağı için yaygın kas ve eklem ağrısında rahatlatıcı olur” dedi.

  Basit egzersiz

  Evde yapılabilecek basit egzersizlerle ilgili önerilerde bulunan Çapar, sunları söyledi:”Kkolları yukarı kaldırmak, başımızı sağa-sola, yukarı-aşağı çevirmek, başımızı bir elimizle sabit tutarak, sabit tuttuğumuz elimizi sabit tuttuğumuz tarafa doğru ittirmek, bunu sağa-sola, öne-arkaya olacak şekilde 5’er saniye süreyle yapabiliriz. Belden öne ve yana, sağa, sola ve arkaya esneme hareketleri olabilir. Sırt üstü yatarken dizimizi karnımıza çekme, uzatma, bacaklarımızı yukarı kaldırma ve indirme gibi egzersizler eklem hareket açıklığı egzersizleri olarak geçer. Bunların yapılması hem kaslara esneklik kazandırır ve eklemlerin hareket açıklığını korur.”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ