11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Covid-19 için 40 gün uyarısı!

  Vaka sayısı kaç olursa kısıtlamalar kalkar? Önümüzdeki 40 gün çok önemli

  Covid-19 normalleşme…

  Vaka sayılarının düşmesiyle kısıtlamaların ne zaman kalkacağı merak konusu oldu.  Vaka sayıları ne kadar düşerse normalleşme başlar? ne zaman rahatlarız?

  Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk, aşı uygulamaları, koronavirüs vaka sayıları ve normalleşmenin ne zaman başlayacağı konusunda  açıklamalarda bulundu.

   Oğuztürk, “Kısıtlamaların amacı hastanelerin yoğun bakım yataklarının boşaltılması ve sağlık sisteminin üzerindeki yükün daha da azaltılmasıydı. Aralık ayından itibaren uygulanan kısıtlamalarla başarılı olundu ama bu kısıtlamaların hafifletilmesi süresince yapılan işlerin kalıcı olması dikkatli hareket edilmeli Kısıtlamaların hafifletilmesiyle ilgili ilk adım dün atıldı.  8. ve 12. sınıflardaki sınava girecek öğrencilerin yüz yüze eğitimi konusundasüreç başlatıldı. Kısıtlamaların vaka sayılarındaki etkisiyle doğru orantılı bir karar diyebiliriz. Bu süreçre  önceliğin üretim ve eğitim alanında olması gerektiğini düşünüyorum. Kısıtlamaların ancak şubat ayının sonundan itibaren hissedilir derecede ortaya çıkabileceğini ön görüyorum” dedi.

   

  Dr. Hakan Oğuzturk

   

  Vaka sayısı kaç olursa kısıtlamalar kalkar?

  Normalleşmenin adım adım olacağını ve önceliğin eğitim ve üretim sektörlerine verilmesi gerektiğini vurgulayan Prof.  Oğuztürk, “Kısıtlamaların kaldırılmasındaki en önemli belirteçgünlük vaka sayısı, günlük hasta sayısı, günlük vefat eden insan sayısının ciddi anlamda azalması. Hala vefat eden kişi sayılarımız ve hasta sayılarımız arzu edilen seviyede değil. Günlük vaka sayılarının binlerin altına inmesiyle ciddi anlamda esnemeler karşımıza çıkacaktır. Kurallara uyma konusunda bıkkınlık ve umursamama durumu olursa vaka sayıları hızlı bir şekilde uzayabilir. Vaka sayılarının uzamasıyla da kısıtlamaların esnetilmesi kararları olumsuzetkilenebilir. Bence, en az 2021 sonbaharına kadar parça parça esnemeler olsa bile salgına karşı kendimizi dikkatli bir şekilde korumamız gerekecek” şeklinde konuştu.

  “Salgınla ilgili elimizde üç tane kural vardı. Maske, mesafe ve hijyen.. Şimdi dördüncüsü de eklendi” diyen Prof. n Oğuztürk, sözlerine şöyle devam etti: “Bir milyonu aşkın kişiye aşı yapıldı. Elimizdeki önemli silah şu an aşı. Önümüzdeki günlerde gelecek aşıların toplumun diğer kesimlere de uygulanması neticesinde elimizi güçlendiren bir sürecin başlangıcı olacak. Ama yine de  maskeyi çıkarmayacağız, mesafemizi koruyacağız.  Aşıda ikinci dozun uygulanmasından 10 gün sonra tam bir koruyuculuk sağlanıyor. Bu nedenle ‘Aşı yaptırdım rahatım’ gibi bir düşünce sıkıntı yaratır.”

  Önümüzdeki 40 gün önemli

  Prof.  Oğuztürk, “Yapılan aşılardan 40 gün sonrası mücadelede yeni kazanımlar sağlayacağımızı düşünürsek bahar aylarında da yine mücadelenin ciddi anlamda devam etmesi sonucuna ulaşmış oluruz. Ne kadar çok aşı yapılırsa yapılsın yapılan her aşıdan 40 gün sonra o kişinin mücadelesi başarılı bir sürece erişmiş oluyor. 1 milyon kişilik aşılama sonrasında, bu bir milyon kişinin aşıdan tam faydalanma göreceği tarih Mart ayının başlarına denk geliyor. Bu nedenle  şubat ayı da hastalık oluşma açısından ve yeni vakaların çıkması açısından riskli bir ay. Şubat sonundan itibaren esnemelerin hissedilir derecede  başlayabileceğini düşünüyorum. Okullardaki eğitime nefes aldırıcı yaklaşımlar bunlar arasında sıralanabilir” dedi.

   

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ