11.7 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Çocuklara nasıl oyuncak seçmeli?

  Hangi oyuncak hangi yeteneği destekler? Çocuklara nasıl oyuncak seçmeli? İşte uzmanından tavsiyeler

  Oyuncak seçimi

  Yaşa uygun ve bilinçli oyuncak seçimi çocukların fiziksel ve zihinsel gelişimleri açısından son derece önemli.

  Anne babalar bu yüzden oyuncak seçimini haffe almamalı. Gelişigüzel şeçim yapmadan önce bu konuda bilgi edinmeli.

  Genel olarak oyuncak 14 yaşından küçük çocukların oyunlarında kullanmak amacı ile tasarlanan veya üretilen her türlü oyun, araç ve gereçler olarak tanımlanıyor.

  Ankara Güven Hastanesi Çocuk sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Uzman Dr. Hakkı Akman, oyunun, çocukların dünyayı öğrenmesini sağlayan ve genellikle sonuçları düşünülmeden, eğlenmek için yapılan hareketler olarak bilindiğini belirterek,

  ‘Aslında oyunun pek çok önemli fonksiyonu var. Yanlış seçilen oyuncak hayal dünyalarını olumsuz yönde etkileyebilir, bilinçle seçilen oyuncaklar ise  becerilerini geliştirir, gizli yeteneklerinin ortaya çıkmasına katkı sağlar” dedi.

  Yaşa uygun olmalı

  Akman, oyuncakların çocuğun boyut, şekil ve renk gibi kavramları algılamalarını sağladığı gibi  yaratıcılığını, karar verme becerisini geliştirdiğini  ifade ederek, şunları söyledi:

  “Oyuncaklar  düş kurma gücünün gelişmesini ve çeşitli beceriler kazanılmasını destekler. İşbirliği yapma, paylaşma, bekleme, sabırlı olma gibi.. Oyuncak seçerken çocuğun ilgi alanları yetenekleri dikkate alınmalı. Motor beceriler, dil gelişimi ve yaşa uygun toplumsal gelişim de gözetilmeli. Yaşa uygun olmayan oyuncaklar ilgi azlığına ve sıkılmaya neden olabilir. Çocuğun yaşından ileri yaşlar için tasarlanmış oyuncaklar ise, başarısızlık duygusu ve özgüven eksikliği yaratabilirç Bu nedenle çocuklar sadece yaşına uygun oyuncaklarla oynamalı.”

  Hangi oyuncak hangi yeteneği destekler?

   

  Her oyuncak türünün çocuğun farklı yeteneklerini desteklediğini kaydeden Akman şu bigiler verd: “Üç tekerlekli bisiklet, kayma, tırmanma, sallanma oyuncakları ve kaykay gibi oyuncaklar büyük kas gelişimini; kağıt, makas, mum, boya,  lego gibi çeşitli birleştirme oyuncakları ve parçalı bulmacalar ince motor becerilerini; kukla,bebekler, çeşitli giysiler, süs eşyaları, meslek setleri, bebek arabaları düş kurma gelişimini; küpler, bloklar, otomobil ve kamyonlar, tahta ve plastik hayvanlar, ikurgu yeteneğini; ev eşyaları ve ev setleri sosyalleşmeyi ve paylaşma duygularının gelişmesini, ifade yeteneğinin artmasını ve dışa dönük kişilik gelişimini; tahtadan veya mıknatıslı harfler ve sayılar, harf ve sayıları içeren mühürler, eklemeli bulmacalar, tamamlama oyunları dil yeteneklerini, okuma ve konuşmayı; renkli çubuklar, oyuncak saat ve saati öğretecek küpler, geometrik şekiller matematik yeteneğini; müzik ve ritim araçları dil ve sosyal becerilerin gelişimini; taş, yaprak, deniz kabuğu, kuru bitki ve sebze koleksiyonu gibi oyuncaklar doğa bilincinin gelişmesini destekler.”

  Kırmızı, mavi, sarı tercih edilmeli

  Akman, oyuncakların genellikle kırmızı, mavi, sarı gibi ana renklerde tercih edilmesi ve parlak oyuncaklardan kaçınılması gerektiğini belirterek, şunları kaydetti:

  “Boyası dökülebilen oyuncaklar alınmamalıdır. Pelüş oyuncaklar tercih edilecek ise kısa tüylü, yıkamaya uygun olanlar tercih edilmelidir. Boya verebilecek kumaş içeren oyuncaklar alınmamalıdır. Sentetik gereçler yerine mutlaka doğal gereçlerden yapılmış oyuncaklar tercih edilmelidir. Üç yaşına kadar olan çocuklar için seçilecek oyuncaklar daha çok yumuşak kumaş ve plastikten yapılmasına karşılık, üç yaşından sonrası için plastik, tahta, karton benzeri her çeşit gereç oyuncak yapımında kullanılabilir. Fakat ince, çabuk kırılır plastikten yapılmış oyuncaklar tercih edilmemelidir. Yumuşak gereçlerle yapılmış oyuncaklardaki göz, burun ve düğme gibi ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş ve yapıştırılmış olması önemlidir. Bu tip oyuncaklardaki dikiş yerleri de kontrol edilmelidir. Genel öneri olarak tüm oyuncaklar ile aynı anda oynanmamalı, gerekirse çocuğun ilgisine göre belirli aralıklarla evdeki oyuncaklar saklanıp sıra ile verilmelidir. Fazla oyuncak ile aşırı uyarandan kaçınılmalıdır.”

  Akman, Dünya Sağlık Örgütü’nün yaşındaki çocukların ekran başında vakit geçirmemesini ve daha sonraki dönemlerde ise, ekran başında geçirilebilecek toplam sürenin günde en fazla 2 saat olmasının öneriler içerisinde yer aldığını, elektronik oyuncakların, bilgisayar oyunlarının, tablet gibi elektronik cihazların yerine düşünmelerini teşvik eden, öğretici, düş kurma gücünü geliştirici parlak ışık ve ses içermeyen oyuncaklar tercih edilmesi gerektiğini kaydetti.

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ