14.5 C
İstanbul
Salı, Mayıs 17, 2022

  Çin’de ‘Monkey B’ virüsü can aldı!

  Çin'de ölü maymunlar üzerinde çalışan 53 yaşındaki bir veteriner Monkey B (BV) virüsüne yakalanarak hayatını kaybetti.

  Çin’den yapılan açıklmaya göre, bulantı ve kusma yaşayan veterinerin, bir ay sonra ise ateş ve nörolojik semptomlar gösterdiğini aktardı. Açıklamada veterinerin farklı hastanelere başvurduğu ancak 27 Mayıs’ta yaşamını yitirdiği belirtildi.

  Merkez, veterinerden nisan ayında omurilik sıvısı, kan, burun sürüntüsü, boğaz sürüntüsü ve plazma dahil olmak üzere birçok örnek toplandığını belirterek, örneklerin Ulusal Viral Hastalık Kontrol ve Önleme Enstitüsü’ne (IVDC) gönderildiğini aktardı. IVDC’nin veterinerden alınan örneklere 4 set RT-PCR testi yaptığı ve sadece BV virüsü testinin pozitif çıktığı belirtildi.

  VETERİNER LE TEMASLI OLANLARIN TESTLERİ NEGATİ F ÇIKTI

  Diğer yandan veteriner ile temaslı olan kişilerin testlerinin negatif olduğu açıklandı. Söz konusu virüsün, primat veterinerler, hayvan bakım personeli ve laboratuvar araştırmacıları için zoonotik bir tehdit oluşturabileceği aktarıldı.

  BV virüsü, ilk kez 1932’de izole edildiği belirtilirken, virüsün genellikle doğrudan temas ve vücut sıvısı salgılarının değişimi yoluyla bulaştığı aktarıldı.

  Ölüm oranı yüzde 70-80 oranında olan virüsün, insanlara bulaştığında merkezi sinir sistemini istila ettiği belirtildi. Virüse yakalananlarda ise, ilk belirtilerin genellikle virüse maruz kaldıktan yaklaşık 1-3 hafta sonra ortaya çıktığı açıklandı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ