14.5 C
İstanbul
Cumartesi, Aralık 4, 2021

  CDC’den çarpıcı rapor: Savaş değişti

  ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nin (CDC) Delta varyantının Mers, Sars ve Ebola'dan daha bulaşıcı olduğunu açıkladı.

  Bundan 2 yıl önce Vuhan’dan yayılan koronavirüs dünya genelinde can almaya devam ediyor. 4 milyonu aşkın insanın hayatını kaybettiği salgında, pek çok ülkede aşılama oranları artsa da yeni mutasyonlar korku yaratıyor.

  Sözcü.com.tr’de yer alan habere göre ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri’nin (CDC) salgına ilişkin önemli bir raporu ortaya çıktı.. Raporda, ilk kez Hindistan’da görülen Delta varyantının hızla bulaştığı, aşılanmış kişiler arasında da yayılabileceği ve diğer varyantlara kıyasla aşı olmayan kişileri daha ağır hasta edebileceğine dikkat çekildi.

  Washington Post gazetesinin ulaştığı raporda, virüsün en az su çiçeği kadar bulaşıcı olduğu ve hükümet yetkililerinin ‘savaşın değiştiğinin farkına varması’ gerektiği belirtildi. Aşı olanların enfekte olması durumunda aşısızlar gibi vücudun viral yük geliştirebileceği ifade edilirken, buna karşın virüsü yayma ihtimallerinin daha düşük olduğu vurgulandı.

  SARS VE EBOLADAN DAHA BULAŞICI

  Raporda Delta varyantının corona virüsü ailesinden Mers ve Sars’ın yanı sıra Ebola ve çiçek hastalığından çok daha bulaşıcı olduğu belirtildi. Aşının Delta varyantını önlemede etkisinin daha düşük olduğu ancak ağır hastalığa karşı yüzde 90’dan fazla koruma sağladığı öne sürüldü.

  CDC’nin ülke genelinde maske kuralına ilişkin önerisini değiştirdikten sonra ortaya çıkan rapora ilişkin konuşan CDC Direktörü Rochelle Walensky, “İnsanların şunu anlaması gerekiyor, bu durum ciddi. Su çiçeği, kızamık gibi bildiğimiz tüm virüsler arasında en bulaşıcı olanlarından biri” ifadelerini kullandı.

  Delta varyantının gizemi çözüldü!

  Delta varyantıyla mücadelede çift doz aşı şart!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ