14.8 C
İstanbul
Çarşamba, Ekim 27, 2021

  Çarpıcı araştırma: Aspirin kanserden ölümleri yüzde 20 düşürüyor

  Aspirin ile yapılan yeni bir araştırma, asprinin kanser tedavisinde ölümleri azalttığına dair çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmacılar, kanser tedavisi gören hastalarda asprin kullanımının hastalıkla mücadelede olumlu sonuçlar doğurduğunu ve hastalığa bağlı ölümleri azaltmada etkili olduğunu ortaya çıkardı.

  İngiltere’de kanser tedavisi ile ilgili yapılan yeni bir araştırmanın sonuçlarına göre, kanser tedavisinin yanında aspirin kullanmak kanser hastalarının ölüm riskini yüzde 20 azaltabiliyor.

  İngiltere’deki Cardiff Üniversitesi’nin araştırmasına göre ağrı kesici kanserin ilk tümörden öteye yayılma riskini de azaltıyor.

  Üniversitedeki araştırmacılar 18 farklı türde kanser üzerine daha önceden yapılan 188 çalışmayı sistematik olarak inceledi. Eski araştırmaların sonuçlarını bir havuzda toplayan araştırmacılar, yaklaşık 250 bin aspirin kullandığını belirten hastanın kanserden ölme olasılığının yüzde 20 daha az olduğunu belirledi.

  Gözlem çalışmaları neden sonuç ilişkisini kanıtlayamazken, Cardiff Üniversitesi’ndeki araştırmacılar aspirinin artık kanser tedavisinin yanında kullanılmasının etkili olacağına ilişkin yeterince kanıt bulunduğunu kaydetti.

  Cardiff’te onursal profesör olan araştırmanın başyazarı Peter Elwood, “Asprinin biyolojik mekanizmalarla ilgili yaptıkları karşısında şoke oldum. Araştırmamız aspirinin sadece ölüm riskini düşürmediğimi, aynı zamanda kanserin vücutta yayılmasını azalttığını gösterdi” diye konuştu. Prof. Peter Elwood, sadece aspirin kullanmanın kanser tedavisine bir altenatif olmadığını da sözlerine ekledi.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ