0.5 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Bunama hastalığını erkenden tespit edebilen yapay zeka geliştirildi

  Cambridge Üniversitesi'nden bilim insanları demans (bunama) hastalığını erkenden tespit edebilecek yapay zeka sisteminin test ettiklerini duyurdu.

  DURUMUN KÖTÜE GİTMESİNİ ÖNLEYECEK

  Uzmanlar yapay zeka sistemiyle hastanın uzun yıllar stabil kalıp kalmayacağını ve acil tedavi gerekip gerekmeyeceğini tahmin edebilecek

  Günümü teknolojileriyle demansı tespit etmek için çeşitli testler uygulanıyor. Bu durum ise erken teşhisi geciktiriyor. Uzmanlar, yapay zeka sayesinde hastanın durumunun kötüleşmeden önlenebileceğini söylüyor.

  Cambridge Üniversitesi’nden Prof. Dr. Zoe Kourtzi, “Erken teşhis, erken tedavi demektir. Bu şekilde hastalığın ilerlemesini yavaşlatabilir ve aynı zamanda daha fazla hasarı önüne geçebiliriz. Çünkü Demans semptomları hastalığın başlamasından çok daha sonra ortaya çıkıyor” diye konuştu.

  Bununla birlikte, Kourtzi’nin yapay zeka sistemi, demansı olabileceğinden endişelenenlerin beyin taramalarını binlerce demans hastasının beyin taramaları ve ilgili tıbbi kayıtlarıyla karşılaştırıyor. Algoritma, uzman nörologların bile göremediği taramalardaki kalıpları tanımlayabilir ve bunları veritabanındaki hasta sonuçlarıyla eşleştiriyor.

  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla
  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla

  YAPAY ZEKA TEST EDİLMEYE BAŞLANDI

  Öte yandan yapay zeka sistemi ülke çapındaki bazı hastanelerde test edilmeye başlandı.

  Cambridge Üniversitesi’ndeki sinirbilimcilerle birlikte çalışmayı yöneten danışman nörolog Dr. Tim Rittman, yapay zeka sistemini “harika bir gelişme” olarak nitelendirdi.

  Rittman, “Demans, hem hastalıktan etkilenenler hem de çevrelerinde bulunan insanlar için zor bir hastalık. Dolayısıyla, teşhis konusunda daha emin olmak için yapılabilecek her şey, onların hayat mücadeleleri için çok önemli” ifadelerini kullandı.

  Gönüllü olarak denemelere ilk katılanlardan biri olan 75 yaşındaki Denis Clark, beş yıl önce yönetici olarak çalıştığı bir et şirketinden emekli oldu. Geçen yıl eşi Penelope, onun hafızasıyla ilgili sorunlar yaşadığını fark etti ve demans olabileceğinden şüphelendi.

  Önceleri, Denis’in bakımını finanse etmek için evlerini satmak zorunda kalmaktan endişe duyan çift, kliniğe gelince rahatladıklarını söyledi.

  Penelope, “Artık Denis’e teşhis konması için uzun süre beklemem gerekmeyeceğini biliyorum. Bu durumda finansal olarak plan yapabiliyoruz” dedi.

  Demans hastalarının Covid’e yakalanma riski 2 kat fazla

  ”İşlenmiş et Alzheimer riskini yüzde 44 artırıyor”

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ