23 C
İstanbul
Salı, Eylül 27, 2022

  Bu sorun 4 kadından birinin hem sosyal hem cinsel yaşamını etkiliyor

  Pelvik taban problemi, dört kadından birinin hem sosyal hem cinsel yaşamını etkiliyor. Peki bu sorundan kurtulmak için ne yapılmalı? Fizyoterapisti Yeşim Ergen anlattı.

  Fizyoterapisti Yeşim Ergen, dört kadından birinin hem sosyal hem cinsel yaşamını etkileyen pelvik taban probleminden kurtulmak için yapılması gerekenleri anlattı.

  Günümüzde her dört kadından biri pelvik taban problemiyle karşı karşıya. Bu sorunu yaşayan kadınların birçoğu ise bu durumun farkında olmadan hayatını sürdürüyor. Halk arasında sık görülen bu problem, yaşam kalitesinin önemli ölçüde düşmesine neden oluyor. Bu sorun 4 kadından 1’inin sosyal ve cinsel yaşamını etkiliyor.

  Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizyoterapisti Yeşim Ergen, pelvik taban probleminin tedavisi olan bir rahatsızlık olmasına rağmen geç fark edildiğini söyledi. Gülünce, hapşırınca meydana gelen sızıntının normal sanıldığına dikkat çeken Ergen, kabızlık, idrar kaçırmak, ağrılı cinsel ilişkinin kesinlikle normal bir durum olmadığını dile getirdi.

  Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizyoterapisti Yeşim Ergen

  Pelvik taban kasları nedir, ne işe yarar?

  ‘Pelvik taban kasları’, leğen kemiği adı verilen pelvis kemiğinin tabanında yer alan öndeki kasık kemiğinden arkadaki kuyruk sokumuna devam eden dışkılama, işeme ve cinsel işlevlerde önemli görevleri olan kas grubudur. Bu kaslar ayrıca pelvis bölgesinde bulunan organlardan idrarınızı tutan torba olan mesane, vücudunuzun katı atıkları depoladığı kalın bağırsağın sonundaki alan olan rahim – prostat ve rektumu da aşağıdan hamak gibi destek sağlıyor. Normalde, vücutta pelvik taban kaslarını sıkıp gevşettiği zaman tuvalete sorunsuz bir şekilde gidilir. Ancak pelvik taban disfonksiyonu varsa, vücut olması gerektiği gibi bu kasları kasıp gevşetme işlemini yapamaz.

  Kadınlarda da erkeklerde de sorun yaratıyor

  Kaslar zayıflamışsa, hapşırdığınızda, öksürdüğünüzde ya da zorlandığınızda idrar kaçırmak oldukça yaygın bir sonuç olarak karşımıza çıkıyor. Romatem Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Hastanesi Fizyoterapisti Yeşim Ergen, pelvik taban kaslarının gerginlik-gevşeyememe durumu ya da zayıflığında pelvik taban problemlerinin görüldüğünü aktardı. Semptomlar arasında dışkılamak için zorlanma, kabızlık, dışkı ya da idrar kaçırma, ağrılı regl dönemi kronik pelvik ağrı ve sık idrara çıkma ihtiyacı olduğunu belirten Ergen, kadınların cinsel ilişki sırasında ağrı hissedebildiğini, erkeklerin ise sertleşme sorunu yaşayabildiğini aktardı.

  Bu kasların zayıflaması hangi sorunları ortaya çıkarıyor?

  Bu probleme birçok durumun neden olabileceğini vurgulayan Ergen, yaşlanma, doğum sayısı, hamilelik, ameliyat geçmişi (rahim – bağırsak – idrar yolları ameliyatları), zorlu doğum süreci, devamlı kabızlık – aşırı ıkınma – tuvalette uzun süreli oturma, aşırı kilo (obezite), kronik öksürük ve sık sık ve uzun süre ağırlık kaldırmanın risk faktörlerinin başında geldiğini aktardı.

  Pelvik taban kasları gerildiğinde ve gevşeyemediğinde “Hipertonik pelvik  taban” probleminin ortaya çıktığını söyleyen Ergen, pelvik tabanı gergin olan birçok kişinin ağrılı seks, kabızlık, pelvik ağrı ve idrara çıkmada aciliyet hissi yaşayabileceğini aktardı. Bu problemlerin tedavi sürecinde ise rehabilitasyonun öne çıktığına dikkat çeken Ergen, fizyoterapi programı elektrik stimülasyonu, manuel terapi, davranış değişiklikleri-mesane eğitimi ve ayrıntılı bir muayeneden sonra kişinin ihtiyacına göre kuvvetlendirme ve/veya gevşeme egzersizlerini içerdiğini kaydetti. “Bu program pelvik taban kas gücünü, dayanıklılığını, gevşemeyi ve bunların kombinasyonunu geliştirmek için kullanılır.” dedi.

  Egzersizler nasıl fayda sağlıyor?

  Hemen hemen tüm durumlarda, zayıflamış pelvik taban kaslarının pelvik taban egzersizleri ile güçlendirilebileceğini belirten Ergen, bu kasların vücuttaki diğer kaslar gibi olduğunu düzenli egzersizle güçlendiklerini aktardı. Bu hareketlerin acil olarak daha sık idrara çıkma ihtiyacı duyan kadınlar için de yararlı olduğuna dikkat çeken Ergen, bu fiziksel aktivitelerin hamile kadınlar için ise vücudun, büyüyen bebeği desteklemesine ve doğumdan sonra bağırsak ya da mesane sorunu olma olasılığını azaltmasına yardımcı olacağını kaydetti.

  Bebek doğmadan önce güçlü olan kasların, doğumdan sonra daha kolay normale döneceğini belirten Ergen, doğumdan sonra uygulandığında ise ileriki dönemde oluşabilecek mesane ve bağırsak sarkmaları ve idrar kaçırmalarını önlediğini ifade etti. Ayrıca kadının cinsel fonksiyonlarını da düzelttiğini söyledi. Kadınların yaşlanmasıyla birlikte, menopozdan sonraki yaşanan hormon değişikliklerinin mesane kontrolünü etkileyebileceğine dikkat çeken Ergen, bu durumun ve pelvik taban kaslarını zayıflatabileceğine işaret etti. “Bu egzersizler, menopozun pelvik destek ve mesane kontrolü üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olabilir” ifadelerini kullandı.

  Bu egzersizlerin cinsel ilişkiye etkisi nedir?

  Pelvik taban kaslarının güçlü olması, cinsel ilişki esnasında artan his ve bununla birlikte daha güçlü orgazmlar anlamına da gelir. Pelvik taban kaslarını güçlendirmek ve eğitmenin erektil disfonksiyon semptomlarını da azaltmaya yardımcı olduğunu vurgulayan Ergen, ağrılı seks durumunda ise problem daha karmaşık ve farklı olabileceğini söyledi. “Kişinin pelvik taban kasları normalden daha kasılı halde veya tetik noktaya sahipse öncelikle kasın normal tonusuna dönmesi sağlanmalıdır.” dedi.

  Kadınlar Covid’ten kaçarken kansere yakalanıyor! TIKLAYIN 

  Ayda 10 ağrı kesici alıyorsanız dikkat! TIKLAYIN 

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ