19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Birleşmiş Milletler’den korkutucu rapor: Keşfedilmemiş 1.7 milyon virüs var!

  Milyonlarca kişinin daha önce adını hiç duymadığı koronavirüs, günümüzde en çok bilinen virüs haline geldi. Ancak yapılan çalışmalar henüz hiç bilmediğimiz ve gelecekte tehlike yaratma ihtimali bulunan milyonlarca virüsün olduğunu gösteriyor. Bu kapsamda Birleşmiş Milletler çatısı altında görev yapan bilim insanları yaptıkları araştırmanın sonuçlarını yayınladı.

  Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yürütülen ve alanında uzman 22 bilim insanının yer aldığı pandemi çalışmasının sonuçları kamuoyu ile paylaşıldı.

  22 uzman ismin görev aldığı ekibin yaptığı açıklamaya göre, doğada henüz keşfedilmemiş 1.7 milyon virüs olduğu tahmin ediliyor.

  Yine aynı çalışmada yer alan bilgilere göre, bu virüslerin en az yüzde 50’si insanlara bulaşma potansiyeline sahip.

  Başka bir deyişle yaklaşık 1 milyon virüsün koronavirüs etkisine sahip olduğu uyarısı yapılıyor.

  Birleşmiş Milletler'den korkutucu rapor: Keşfedilmemiş 1.7 milyon virüs var!
  Birleşmiş Milletler’den korkutucu rapor: Keşfedilmemiş 1.7 milyon virüs var!

  Dünyanın artık salgınlara tepki gösteren politikayı geride bırakarak önlem alan adımlar atması gerektiğini vurgulayan bilim insanları, ‘pandemi çağı’ndan yalnızca bu şekilde çıkabileceğimizin altını çiziyor.

  20’nci yüzyılın başlarında yaşanan İspanyol Gribi dahil tüm salgın hastalıkları da analiz eden ekip ulaştığı sonuçları da açıkladı.

  Araştırmaya göre, salgın hastalıkların çok büyük bir çoğunluğu virüslerin hayvanlardan insanlara geçmesi yüzünden yaşandı.

  Fakat buradaki ana aktörün insan davranışları olduğuna ortaya çıkaran  rapora göre, insan eliyle doğal alanların tahrip edilmesi bu geçişi gözle görülür seviyede hızlandırdı.

  İngiltere varyantı yüzde 60 daha bulaşıcı, yüzde 67 daha öldürücü

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ