2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Bilim Kurulu Üyesi: Vakaların artmasının temel sebebi aşı olunmaması

  Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, vakaların artmasının temel sebebinin aşı olunmaması olduğunu söyledi.

  koronavirüs vakalarının yükselmesinin en büyük sebebinin aşı olduğunu belirten Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı, Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı, Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. İlhan, ”Eğer elimizde 2 doz aşısı olan yüzde 40’lık nüfusumuz olmasaydı ya da bir doz aşısı olup antikoru oluşmaya başlayan nüfusumuz olmasaydı bu vakalar çok daha yukarıya gidebilirdi. Konuya bir de böyle bakmak gerekiyor” dedi.

  Bilim Kurulu Üyesi: Vakaların artmasının temel sebebi ‘aşı’

  ”HALA AYNI TEDBİRLER GEÇERLİ”

  Salgın ile mücadelenin tüm hızıyla devam ettiğini belirten Prof. Dr. İlhan, “Aşılamanın yaşı değişiyor ama salgın ile mücadelede değişen bir şey söz konusu değil. Halen korunma yöntemleri hepimizin bildiği gibi kalabalığa girmeme, temiz hava ile ortamların havalandırılması, kapalı alanlarda maske takılması şeklinde. Şöyle bir yanlış algı da olabiliyor; ‘hocam ben çift doz aşılıyım, artık maske takmayabilirim, kapalı alanlara girebilirim.’ Hayır; risk her zaman söz konusu. Aşı kişileri ağır hasta olmaktan koruyor, hastalığa yakalanırsalar ayakta geçirmelerini sağlıyor. Çevreyi de enfekte etme ihtimalleri daha az oluyor” ifadelerini kullandı.

  ”AŞI GİBİ BÜYÜK BİR GÜCÜ KULLANMAMIZ GEREKİYOR”

  Salgının bulaşma yöntemleri değişmediğine göre aşı gibi bir gücü kullanmamız gerektiğini belirten Prof. Dr. İlhan sözlerini şu şekilde noktaladı: ”Güz dönemine 1 ay kadar zamanımız var. Bir an önce vatandaşlarımızın tereddütleri varsa, tedavi görüyorlarsa hekimlerine danışırsalar veya Sağlık Bakanlığı’nın danışma hatlarına başvurursalar neden aşı olmaları gerektiğini oradan göreceklerdir. Maalesef bilgi kirliliği aşıda belli bir seviyeye gelince daha da artıyor. Ama bilgi kirliği ile ilgili yorum yapanların bilimsel kanıtlarını sormak gerekiyor. Türkiye’de alınan her kararda bilimsel yayınlar, bilim insanlarının görüşleri söz konusu oluyor. Ama aşı karşıtlığı yapanların sundukları materyallerin ne denli bilimsel ve kanıta dayalı olduğunu iyi gözden geçirmek gerekiyor”

  ”Aşı olmazsak salgın dalgalar şeklinde devam eder”

  Salgın ”aşılanmamışların pandemisi” olma yolunda ilerliyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ