24.3 C
İstanbul
Salı, Temmuz 27, 2021

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Özkan koronavirüsü yeneceğimiz tarihi açıkladı!

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan, ''Aşıda ağustos ortasına doğru yüzde 70'e ulaşırsak biz bu hastalığı yeneriz'' dedi.

  Aşı hakkı olan herkese aşılanmasını önerdiklerini ifade eden Prof. Dr. Seçil Özkan, 16 ile 30 yaş arası gençlerde aşılama oranının düşük olduğunu vurguladı. Prof. Dr. Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Şu anda 16 yaşa kadar aşılamamız indi.Bu yaş üzerinden itibaren herkesin aşılanmasını öneriyoruz. 16-30 yaş arasında belirgin bir aşılama hızında düşüklüğümüz var. Mutlaka bunu artırmak için farkındalığımızı, çabamızı artırmamız gerekiyor. İki doz aşı olan Türkiye’de şu anda yüzde 25 civarında. Bizim beklentimiz bu sayının yüzde 70’lere ulaşması. Gençlerimizin aşılanacağını düşünüyorum. Gençlerle konuştuğumuzda; gençler dinamikler, kendilerinin bu hastalığa yakalanmayacağını ya da hafif geçireceklerini düşünüyorlar ama aşı her zaman en iyi koruyucudur. Onun için gençlerimize iki doz aşılarını olmayı öneriyorum. Benim 21 ve 27 yaşındaki oğullarım da aşılandılar. Aşılansak da maske ve mesafe ve el hijyeni kurallarına uymamız gerekiyor”

  Prof. Dr. Seçil Özkan

  ”AŞILAMA YÜZDE 70’E ULAŞIRSA BU HASTALIĞI YENECEĞİZ”

  Ağustos ortasına kadar aşılamanın yüzde 70’lere ulaştığı taktirde hastalığı yenebileceğimizi belirten Prof. Özkan, “Şu anda tamamen yasaksızız. Aşının koruyuculuğu da belli bir düzeyde. Hele hele bulaşı engellemesi daha düşük. Hastalığı hafif geçirmemizi sağlıyor, ölümleri azaltıyor, engelliyor; ama bulaşı çok iyi engellemiyor. Yine de bunun olamaması için maske ve mesafeye uymalıyız. Gençler aşılanmadıkları zaman sadece kendilerini düşünmesinler. ‘Ben gencim hastalığı hafif geçiririm’ diye düşünmesinler. Aşı vücudumuza yararlı ve bizim çocukluk çağından itibaren kullandığımız bir koruma stratejisidir. Bu yüzden aşılamayı öneriyorum ve ‘ha gayret’ diyorum.” diye konuştu.

  Nüfusunun yüzde 60’ını aşılayan ABD’de vaka sayıları yüzde 47 arttı

  Bilim Kurulu Üyesinden yüz yüze eğitim için 12 yaş açıklaması. Aşılama 12 yaşına kadar inebilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ