2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Çelik: Maskeye uyum düştü

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. İlhami Çelik, aşılamaya rağmen vaka sayılarının arttığını ayrıca sıcaklardan dolayı maskeye uyumun düştüğünü belirtti.

  Bilim Kurulu Üyesi ve Kayseri Şehir Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. İlhami Çelik, son zamanlarda artan vaklara değindi. Konuyla ilgili konuşan Çelik, “Yaz aylarında sıcaktan dolayı maskeye uyulmadığını görüyoruz. Yurt dışından gelen gurbetçiler, turistler ve iç turizmden dolayı ülke içi bir hareketlilik söz konusu. Maske ve mesafeye uyum son derece düştü. Dolayısıyla bulaş kaçınılmaz oluyor” dedi.

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  ”PCR TESTİ ZORUNLULUĞU GETİRİLEBİLİR”

  Prof. Dr. Çelik sözlerini şöyle sürdürdü: “Bir halk içerisinde yaşıyorsak bu halka olan sorumluluklarımız var. Bir kimsenin canına, malına zarar vermek suç oluşturuyorsa sağlığına zarar vermemiz de bir sıkıntı oluşturmalı. Bununla alakalı özellikle eğlence alanları, zorunlu alanlara aşı yaptırmamış olanların alınmaması mümkün olabilir. Ya da belirli periyotlarla PCR testi zorunluluğu getirilebilir”

  Dikkat! Koronavirüs geçirenlerin yüzde 40’ında görüldü

  ”TOPLUMSAL BAĞIŞIKLIK İÇİN YETERİNCE AŞILAMA OLMADI”

  Toplumsal bağışıklık için yeterince aşılamanın olmadığını vurgulayan Prof. Dr. Çelik, “Aşıların yan etkisi hastalığın getirdiği sıkıntıların milyonda biri değildir. Biz bunu hastalardan, yoğun bakımlardan görüyoruz. Takip ediyoruz, kimin ne yaşadığını biliyoruz. İkinci aşıyı yaptırmadıysanız zaten aşılanmamışsınız demektir. Bizde 95 yaşında iki hasta var. Normalde bu hastalar aşısız olsalardı klinikleri çok kötü seyredecekti. Ama şu anda çok hafif seyrediyor, taburcu edeceğiz. Böyle binlerce örnek verebiliriz” dedi.

  20 yıldır inzivadaydı koronavirüs aşısı oldu

  Araştırma: Koronavirüs çocuk hastalığına dönüşebilir

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ