2.9 C
İstanbul
Cumartesi, Şubat 4, 2023

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Mutasyonlar PCR testinde görünmüyor mu?

  Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, koronavirüs varyantlarının da PCR testleri ile tespit edildiğini belirtti.

  Prof. Dr. Kayıpmaz, tüm varyantların PCR testinde gözüktüğünü belirterek, “Hem Delta varyantının hem de diğer endişe verici varyantlar olan Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının ülkemizde kullanılan güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir.” dedi.

  Kayıpmaz, Covid-19 hastalığına neden olan SARS-CoV-2 adlı virüsün tespitinin, üst solunum yolundan alınan örneklerde, PCR testleriyle yapıldığını hatırlattı.

  PCR testlerinin 4 yapısal proteinden oluştuğunu vurgulayan Kayıpmaz, Delta varyantının, virüsün diken proteini olarak adlandırılan “spike” proteininde “L452R, T478K, D614G, P681R” adlı 4 mutasyonu içerdiğini ifade etti.

  Eskişehir'de PCR testleri karıştı, tüm hastalara pozitif denildi
  Eskişehir’de PCR testleri karıştı, tüm hastalara pozitif denildi

  Türkiye’deki PCR testleriyle coronavirüs varyantlarının da tespit edilebildiğini dile getiren Kayıpmaz, şöyle konuştu: “Ülkemizde kullanılan PCR kitleri, corona virüsün Delta varyantındaki ‘L452R’, Beta ve Gamma varyantındaki ‘E484K’ ve Alfa varyantındaki ‘D3L’ mutasyonunu eş zamanlı ayırt ederek tespit edebilen kitlerdir. Bundan dolayı hem Delta varyantının hem de diğer endişe verici varyantlar olan Alfa, Beta ve Gamma varyantlarının ülkemizde kullanılan güncel PCR testinden kaçması mümkün gözükmemektedir.”

  Doç. Dr. Afşin Emre Kayıpmaz, “Corona virüsün alt solunum yollarında yoğunlaşması ve örneğin alındığı üst solunum yollarında viral yükün azalması, klinik, laboratuvar ve radyolojik olarak Covid-19 ile uyumlu ancak çok nadiren de olsa PCR testi negatif sonuçlanan olguların en olası sebebi olarak karşımıza çıkmaktadır” bilgisini paylaştı.

  Edirne’de Bulgar turistler için PCR testi kolaylığı girişimi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ