11 C
İstanbul
Cuma, Ocak 27, 2023

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Aşıda hedef 12-15 yaş

  Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Turan, okulların açılacağı tarihten önce aşı yaş sınırının 12-15 yaş arasına ineceğini belirtti.

  Koronavirüsle mücadele aşı seferberliğiyle birlikte tüm hızıyla devam ediyor. Yeni hedef okullar açılmadan 12-15 yaş arası öğrencileri aşılamak. Pandemi sürecinin en çok etkilenen gruplarından birinin öğrenciler olduğunu söyleyen Prof. Dr. Turan, “Sürece baktığımız zaman ilk planda en önemlisi eylül ayından sonra okulların açılmasını sağlamak ve çocuklarımızın eğitim hakkının devam etmesi gerekiyor. Online süreçte elimizden geldiğince eğitim desteklense de yüz yüze de olduğu kadar etkili bir eğitim yapmak çok mümkün değil. İlk hedefimiz okulları açabilmek için gerekli desteği sağlamak. Bu nedenle bu yönde konuşmalarımız devam ediyor. Hedefimiz bu okulları açmak tabi ki” diye konuştu.

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Aşıda hedef 12-15 yaş

  ”DÜNYADA PEK ÇOK ÜLKE YAŞ SINIRINI 12’YE İNDİRDİ”

  Birçok ülkenin aşı yaş sınırını 15’e hatta 12’ye çektiğini belirten Turan, “Dünyada aşı trendine bakacak olursanız pek çok ülkede aşı trendinde aşı yaşını 15 hatta 12 yaşa kadar indiren ülkeler var. Biz ilk etapta 15 yaşa kadar indirip, 12-15 yaş arasında da yüksek riskli hastalık sahibi, hastalığı olan çocuklar için aşılama konusunu konuşuyoruz. Bu konuda net bir karar alınacak yakın zamanda. Okulların açılmasından önce olması tabi ki hedefimiz. Öncelikle okullar açılmadan bu işi yapmak, çocukların yeterli immünizasyonunu sağlamak için düşünülmekte. İlk etapta 15 yaşa kadar 12-15 yaş arasında da yüksek riskli grubu aşılama planı var” diye konuştu.

  ”BİRTAKIM KARARLAR ALMAK ZORUNDAYIZ”

  Prof. Dr. Sema Turhan konuşmasını şu şekilde sonlandırdı: “Aşı olan bireylerimiz topluma karşı sorumluluklarını almış bireyler. Bu nedenle hem kendilerini hem çevresini hem de ülkesini korumuş olmakta. Aşılanmadıkları zaman insanlar hastalığın devam etmesine, hastalığın varyantlarının ortaya çıkışının hızını artırıyorlar. O nedenle birtakım kararlar almak zorundayız. Kalabalık mekanlara kişilerin girişini bir şekilde kısıtlamak ve sınırlamak durumundayız. Bu konuda da konuşmalar devam etmekte. Aşılı değilseniz de PCR gerekliliğine vurgu yapıyoruz. İki doz aşısını olmuş bireyler aşı şemasını tamamlamış gözüküyor aslında. Şu aşamada biz aşı şemasında aynı aşıdan iki kez aşılanmış olmayı ya da iki doz aşı sonrası üçüncü dozu önemsiyoruz. Eğer bu şekilde aşılanma gerçekleşirse bu bireylerin korunmuş olacağını düşünüyoruz”

  Bakan Koca açıkladı! İşte aşılamada son durum!

  Aşılamaya rağmen koronavirüs vaka sayısı neden artıyor?

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ