2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Bilim insanları bunu konuşuyor: Koronavirüs hastanın vücudunda 40 mutasyon geçirmiş!

  Bilim insanları Nisan 2020'de koronavirüse yakalanan kadını konuşuyor. Verilen bilgiye göre koronavirüs kadının vücudunda 40 mutasyona geçirmiş.

  Dünya koronavirüs varyantlarıyla baş etmeye çalışıyor. Virüsle mücadele tüm hızıyla devam ederken Rusya’da ortaya çıkan bir vaka bilim insanlarını şaşkınlığa uğrattı.

  Nisan 2020’de Rusya’da koronavirüse yakalanan ve “Hasta S” kod adıyla anılan kadının vücudunu inceleyen doktorlar ve uzmanlar şaşkına çeviren bulgulara ulaştı. Nisan ayında kanserle mücadele ettiği sırada Covid-19 bulaşan kadın, bu yılın Mart ayında yapılan test sonucunda negatif sonuç aldı.

  Bilim kurulu üyesi aydın uyardı: Delta varyantı aşı olmayanlarda yayılıyor

  ”COVİD-19 HASTANIN VÜCUDUNU SPOR SALONU GİBİ KULLANMIŞ”

  Şaşırtan tablo karşısında uzmanlar ilginç bir benzetme yaparak, Covid-19, hastanın vücudunu bir spor salonu gibi kullanarak kendini daha fit ve sağlıklı hale getirmiş ve güçlenmiş. Virüs hızla mutasyona uğramaya da devam ediyor” ifadesini kullandı.

  Araştırmayı yürüten ekipten Profesör Georgii Bazykin, “Bu tür virüsler bulundukları vücutta çok kısa bir sürede mutasyona uğruyor ve bağışıklık sistemi düşük olan bireylere saldırıyorlar. Bu örnekte virüs hastanın bedenini bir spor salonu gibi kullandı. Virüs hayatta kalmak ve daha hızlı üremek için mutasyona uğradı. Antikorlardan kaçmak için yüzey proteinlerini değiştirdi” ifadelerini kullandı.

  Araştırmayı yürüten diğer isimlerden biri olan Evgeniia Alekseeva, “Bu çok kafa karıştırıcı. Virüs neden olmayan bir antikora karşı yüzeyini değiştiriyor” yorumunu yaptı. Bilim insanları bu virüsün bulaşma süreciyle ilgili somut bir delil olmadığını belirterek, “Yeni varyantlar da bu şekilde oluşabilir” dedi.

  Yeniden gündeme geldi! Koronavirüs Çin’den mi yayıldı?

  Koronavirüs aşısıyla İngiltere’de 22 milyon vaka önlendi

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ