26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül

  Sağlık Bakanlığı kafe ve lokantaların pandemi koşullarına uygun olarak açılması ile ilgili yeni bir formül üzerinde çalışıyor.

  Pandemi sürecinin uzaması salgın tehdidinin yanında ekonomik sıkıntılara da neden oluyor. Kafa ve  lokanta sahipleri de bu süreçten olumsuz etkilenmişti. Sağlık Bakanlığı bu konu ile ilgili yeni düzenlemeler için mesai yapıyor.

  Sağlık Bakanlığı kafe ve lokantaların açılması ile ilgili olarak vaka sayılarının azaldığı illerde, belirlenen kurallar çerçevesinde açılmasını öngören formül üzerinde çalışıyor.

  İl Hıfzısıhha Kurulları karar verecek

  Covid 19 ile mücadele hızla sürerken, virüsün mutasyona uğraması sürecin uzamasına neden oluyor.

  Hürriyet’ten Meltem Özgenç’in haberine göre bu dönemde il ya da ilçeler bazında daha az vaka ve ölüm olan yerlerde kısıtlamalar azaltılacak. Buna İl Hıfzıssıhha kurulları karar verecek.

  Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül
  Bakanlıktan restoran ve kafeler için yeni formül

  Ödüllendirme sistemi getirilecek

  Bir il ya da ilçede vaka sayıları ve ölüm oranları azalmışsa, kurallara uyan halk ödüllendirilecek. Böylelikle şehirler veya ilçeler daha çok kendini koruyacak önlemlere başvuracak. Vaka sayıları azalan illerde öncelikli olarak lokanta ve kafelerin açılmasına izin verilecek.

  Yüz yüze eğitim için de çalışmalar sürüyor

  Yüz yüze eğitim de üzerinde tartışılan diğer önemli  bir konu. Üniversitelerin talebi üzerine bu konuda da çalışmalar sürüyor. İngiltere’den gelen mutant virüsün etkisi şu ana kadar 238 kişide, Güney Afrika mutantı ise 20 kişide görüldü. Bu mutantların sayısının artmaması için üniversitelerde yüz yüze eğitim konusunda endişeler yaşanıyor.

  Bu konu ile ilgili ‘Üniversiteleri mayısta açalım ağustosa kadar açık kalsın’ önerisi bulunuyor. Bir öneri de teorik derslerin online, pratik derslerin yüz yüze olması yolunda. Tüm bu öneriler tartışıldıktan sonra karara bağlanacak

  Bilim Kurulu Üyesi açıkladı: Türkiye’ye has mutasyonlar var, özellikleri araştırılıyor!

  Uzmanlardan mutasyonlu virüs ve aşı sorularına yanıt

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ