26.5 C
İstanbul
Cuma, Ağustos 19, 2022

  Bakan Koca’dan yeni aşı takvimi ile ilgili açıklama

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısı ardından yaptığı açıklamada yeniaşı takvimi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

  Covid 19 aşı takvimi

  İkinci doz aşılama yarın başlıyor

  Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de bugün itibariyle 2 milyon  800 binden fazla kişinin ilk doz aşılamasının yapıldığını söyledi. Yarından itibaren ilk aşılanan grubun ikinci doz aşılamasının uygulanmaya başlayacağını belirtti.

  70 yaş üzerinde yarın 60 yaş üstünde Cuma aşılama başlayacak

  Bakan Koca, yarından itibaren 70 yaş üzeri Cuma gününden itibaren 60 yaş üzeri vatandaşların aşı uygulaması için sisteme tanımlanacağını ifade etti.

  Aşılarla ilgili Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Hafta sonundan itibaren vali il emniyet müdürü, kaymakam, belediye başkanlarını aşı olmaya davet ediyorum. Ülkemiz 15 milyon doz aşıyı temin etti, toplamda 100 milyon dozdan fazla aşı için anlaşmalarımızı bitirdik.”

  Yerli aşı çalışmalarında faz2’ye geçildi

  Açıklamasında yerli aşı çalışmalarına da değinen Bakan Koca,
  “Bugün en önde giden yerli aşı adayımız için faz2 insan deneyi gönüllüleri aşılanmaya başlandı” dedi.

  Yakında daha normal şartlarda yaşayacağız

  Mutasyonlu il sayısının 33’e ulaştığını söyleyen Bakan Koca, virüs mutasyona uğrasa da aynı tedbirlerin sıkı şekilde uygulanmaya devam edeceğini belirtti. Bakan Koca şunları söyledi: “Tedbirler aynen devam ediyor.  İstediğimiz düşüşü yakalarsak kısıtlamaların hafifletilmesi en önemli gündemimiz. Çok yakında daha normal şartlarda yaşayacağız.”

  Bakan Koca, “Eğitim başlanacak sınıflar için söylüyorum öğretmenlerimize de aşılama takvimi başlanmış olacak” dedi.

  Dün sabah Türkiye’ye aşı geldi

  Bakan Koca, Türkiye’ye gelen ve anlaşması yapılan aşılarla ilgili de şu bilgileri verdi: “130 milyona yakın aşının sözleşmesinin yapıldığını söyleyebiliriz. Bize Mart veya Nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma çabası içinde olduğumuzu vatandaşımız öğrensin. Aşı küresel bir savaşa döndü. Ama biz vatandaşımız için yoğun ve gayretli bir çaba içinde olmayı sürdürüyoruz.  Dün ve bu sabah ayrıca aşı geldi Türkiye’ye ama bunu söylemedik. Şimdi benden duyuyorsunuz.

  Uzmanlardan mutasyon uyarısı: Aynı evde farklı odalarda kalınmalı

  Kanserden ölümler D vitamini sayesinde yüzde 13 azaldı

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ