16.7 C
İstanbul
Salı, Haziran 15, 2021

  Bakan Koca: Çin aşı sevkiyatı başlayacak, yaz döneminde 16 yaş üstü aşılanabilir

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, beklenen aşılarla ilgili yeni açıklamalar yaptı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsle mücadelede en etkin yöntem olan aşılarla ilgili yeni bilgi verdi.

  TOPLAK 44 MİLYON BİONTECH GELECEK

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin aşı sevkiyatının yeniden başlayacağını belirtti. Haziran ve Temmuz aylarında toplam 44 milyon doz Biontech aşısı geleceğini söyleyen Bakan Koca yaz döneminde 18, belki de 16 yaş üstünün aşılanabileceğini kaydetti.

  YAZ DÖNEMİNDE 18 YAŞ, BELKİ 16 YAŞ ÜSTÜ AŞILANABİLİR

  Bakan Koca, yaz döneminde 18, belki de 16 yaş üstünün aşılanabileceğini ifade etti.

  40 YAŞ ÜSTÜ NE ZAMAN AŞILANACAK?

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz aylarda yaptığı açıklamada Haziran ayı itibariyle 40 yaş üstü vatandaşların aşılanmasının tamamlanacağını duyurmuştu. Ancak Sinovac aşısının tedariğinde yaşanan sıkıntılar nedeniyle aşılama çalışmalarında istenile hıza ulaşılamadı.

  Bakan Koca, 3 Mayıs Pazartesi günü yaptığı açıklamada Sinavoc aşısının tedariğinde olumlu gelişmeler yaşandığını belirtti ve 40 yaş üstünün aşılanmasına Haziran ayı itibariyle başlanacağını ifade etti.

  TÜRKİYE’DE KAÇ KİŞİYE AŞI YAPILDI?

  Türkiye’de ilk olarak sağlık çalışanları ile başlayan aşı çalışmaları kademeli olarak yaş gruplarının ve diğer yandan riskli meslek grupları ve kronik hastalığı bulunan vatandaşlarla devam ediyor. Son olarak 55 yaş üstü vatandaşların aşılanmasına başlandı.

  4 Mayıs 2021 Salı günü itibariyle Türkiye’de toplam yapılan aşı sayısı 23 milyon 886 bin 719’a ulaştı. Birinci doz aşısı yapılan kişi sayısı 14 milyon 191 bin 177 olurken her iki doz aşısı da yapılanların sayısı 9 milyon 695 bin 542’ye yükseldi.

  Diğer yandan Türkiye’de ilk olarak inaktif bir aşı olan Çinli Sinovac aşısı kullanılmaya başlandı. Nisan ayı başından itibaren de mrna aşısı olan Alman Biontech aşısı uygulanmaya başlandı.

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklamasında Rus Sputnik V aşısının da testlerinin tamamlandığını duyurmuştu. Bölge Değerlendirme Toplantısı için Edirne’ye giden Bakan Koca, orada yaptığı açıklamada 50 milyon doz Rus Sputnik V aşısının 6 ay içerisinde geleceğini kaydeden Sağlık Bakanı Koca, ilk sevkiyatın bu ay içerisinde yapılacağını kaydetti.

  Aile hekimleri 10-12 Mayıs’ta çalışıyor mu? Aile Sağlığı Merkezleri bayram haftasında açık mı?

  Bayramda koronavirüs aşısı yapılacak mı?

  Covid-19 atlatanlar, ikinci defa virüse maruz bırakılacak

  Covid-19 tedavi rehberi güncellendi, Sağlık Bakanlığı bir ilacın kullanımı durdurdu

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ