27.7 C
İstanbul
Salı, Ağustos 16, 2022

  Bakan Koca: 100 milyon doz Covid 19 aşının sözleşmesi tamamlandı

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada 100 milyon doz aşının sözleşmesinin tamamladığını belirtti. BioNTech aşının da bu ay içinde geleceğini söyledi. 

  Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından aşılama takvimi ve aşılarla ilgili geniş açıklamalar yaptı. Türkiye’de bugüne kadar 2 milyon 800 bini aşkın kişinin ilk doz aşılarının yapıldığını söyleyen Bakan Koca, aşılama konusunda aşı üreticisi ülkelerden daha iyi durumda olduğumuzu ifade etti. .

  Aşı üreticisi ülkelerden daha iyi durumdayız

  Yarından itibaren ilk doz aşı olanlara ikinci doz aşının uygulanmaya başlanacağını söyleyen Bakan Koca, “Hedefimiz en az yüzde 60 vatandaşımızın aşılanmasıdır. Nüfusumuzun yüzde 3,5’ini aşılamış olmamız, az gelebilir. Aşı üreticisi ülkelerden biri olan Almanya’da bu oran yüzde 3,7’dir” şeklinde konuştu.

  Birçok ülke inaktif aşıya yöneldi

  Türkiye olarak, farklı ülkelerin ürettiği Covid-19 aşıları arasında tercihin inaktif aşıdan yana yapıldığın ifade eden Bakan Koca, bu ayının daha düşük riskli ve etkili olduğunu daha önce de belirttiğini söyledi. Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tercihimiz birçok kesimden eleştiri almıştı ancak süreç bir kere daha haklı olduğumuzu ortaya koydu. Şu anda birçok ülke inaktif aşıya yönelmiş durumda. Aşı koranavirüs mücadelesinde en etkili çıkış yolu olarak görünüyor. Ancak DSÖ Genel Direktörü toplam nüfusu 2.5 milyara ulaşan yaklaşık 130 ülkenin aşıyı temin edemediğini duyurdu.”

  17 yerli aşı adayı bulunuyor

  Yerli aşı projelerini yakından takip ettiklerini belirten Bakan Koca şu an 17 yerli aşı adayının bulunduğunu ifade etti. Bugün faz2 için gönüllülerin aşılanmaya başlandığını belirten Bakan Koca, bu durumun umudunu aşı konusunda Türkiye’ye bağlamış ülkeler için de önemli olduğunu kaydetti.

  Önümüzdeki süreçte tedarik edilecek aşı miktarının artırılacağını ve bununla birlikte aşılama takviminin de genişletileceğini ifade eden Bakan Koca, “Bu dönemde daha önce 50 milyon doz aşı için sözleşme yapılmıştı. 50+50 milyon talebimiz şeklindeydi. 100 milyon doz aşının sözleşmesinin imzalandığını söyleyebilirim” dedi.

  BioNTech aşısı bu ay gelmiş olacak

  Güvenilir bir aşı olduğu için inaktif aşının temini için devrede olduklarını söyleyen Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Ama diğer aşılarla ilgili olarak ilk günden itibaren AstraZeneca, Sputnik, Pfizer-BioNTech aşılarıyla ilgili devrede olduk” şeklinde konuştu.

  BioNTech aşısıyla ilgili Uğur Şahin uzun süredir görüştüklerini söyleyen Bakan Koca sözlerini şöyle sürdürdü: “Sorunlu olan birtakım durumları birlikte aştık. Bu ay için BioNTech aşısı ayrıca gelmiş olacak. Muhtemelen 500-800 bin arası gelmiş olacak. Mart sonunda 4,5-5 milyona tamamlamak ihtimali üzerine gelmiş olacak. 30 milyona kadar da opsiyonel olarak imzalanmıştı. İlave olarak 50+50 milyon Sinovac’tan talebimiz vardı. 130 milyona yakın aşının sözleşmesinin yapıldığını söyleyebilirim. Özetle Mart veya Nisan ayına kadar aşıyı verebilecek her firmadan alma çabası içinde olduğunu vatandaşımız bilmiş olsun.”

  Bilim Kurulu üyesi: Hastalık alışık olduğumuz seyirde gitmiyor

  Nanomalzemeler beynimize giriyor! Koronavirüsten bile tehlikeli

  Cezayir’de kuş gribi nedeniyle OHAL ilan edildi

   

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ