2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Aşısızların aşılılara oranla ölme ihtimali 400 kat daha fazla

  Prof. Dr. Esin Şenol aşılı olanların ölme ihtimalinin yüzde 1, aşısız olanlarda ise bu ihtimalin 400 kat arttığını söyledi.

  Gazete Oksijen’e konuşan Gazi Üniversitesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol aşı ile ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu.

  Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol, yeni tip Koronavirüs’e karşı bilim insanlarının elindeki en büyük gücün aşı olduğunu vurguladı.

  ”DELTA VARYANTIYLA KORUYUCULUK ORANI YÜZDE 88’E DÜŞTÜ”

  Delta varyantıyla birlikte yüzde 96 olan koruyuculuk oranının yüzde 88’e düştüğünü belirten Prof. Dr. Şenol, ”Bu sekiz puanlık düşüş daha da fazla olabilirdi fakat aşının koruyucu etkisinin üst düzeyde olduğunu çok az miktarda yaşanan düşüş ile anlayabiliyoruz.” dedi.

  ”AŞISIZ KİŞİNİN ÖLME İHTİMALİ 400 KAT DAHA FAZLA”

  Prof. Şenol konuşmasını şöyle sürdürdü: “Aşılama, Delta varyantından dolayı ölüm ve hastaneye yatış sıklığını 25 kat, hastalık sıklığını 8 kat azaltıyor. ABD’deki Hastalık Kontrol Merkezi verilerine göre aşılanmış bir kişinin hastalansa bile Covid nedeniyle hastaneye yatma ihtimali yüzde 0.02, ölme ihtimali de yüzde 0.001. Aşısız kişinin ölme ihtimali ise 100 binde 400 yani tam 400 katı fazla.”

  AŞILI OLANLAR VİRÜS BULAŞTIRIYOR MU?

  Prof. Şenol aşılı olanlar virüs bulaştırıyor mu sorusuna ise şu şekilde cevap verdi: “Bu konuda İngiltere, İsrail ve Kanada’da gerçekleştirilen çalışmalar var. Onların sonuçlarına göre aşı, evde yaşayan kişiler arasında bile bulaştırma oranını yüzde 50 ile 75 oranında düşürüyor.”

  ”2 DOZ SİNOVAC OLAN KİŞİLER 3. DOZU BİONTECH OLMALI”

  Şenol son olarak 3. doz ile ilgili ise şunları söyledi: “Sinovac aşısının iki dozunu da olmuş ve üzerinden 6 ay geçmiş kişiler üçüncü dozda Biontech aşısı olmalı. Hatta dördüncü dozun da gerekliliğini konuşmamız gerekebilir. Ama önce nüfusun en az yüzde 80’inin iki doz aşı olması gerekir.”

  İşte aşı olmayanların sayısı

  20 yıldır inzivadaydı koronavirüs aşısı oldu

   

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ