2.6 C
İstanbul
Salı, Ocak 31, 2023

  Aşısız memura her hafta test yapılması gündemde

  Vaka sayılarının artmasıyla birlikte aşı direncini kırmak için kamuda aşı olmayanlara her hafta PCR testi ve maske zorunluluğu masada.

  Vaka sayıları özelliklle son haftalarda hayli arttı. Hükümet artan vaka sayılarının ve aşı direncinin önüne geçmek için bazı adımlar atmaya hazırlanıyor.

  Hürriyet’ten Nuray Babacan’ın haberinde yer alan bilgilere göre, Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu’nda ortaya konulan öneriler, hükümette değerlendiriliyor. Bayramdan sonra aşılamanın yeniden hızlanmasına karşın bunun yeterli olmadığı belirtiliyor.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  YEREL İKNA TİMLERİ OLUŞTURULACAK

  Vatandaşın aşı direncini yenmek için Doğu ve Güneydoğu illerinde “mele” diye adlandırılan dini önderlerin aşı kampanyasında kullanılmasının ardından öğretmenler, doktorlar, imamlar ile meslek örgütlerinin başkan ve yöneticilerinin eğitime alınması gündem maddeleri arasında bulunuyor.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  YURTDIŞINDAKİ UYGULAMALAR İNCELENİYOR

  Hükümet, aşıda pozitif ayrımcılığın uygulama alanlarını belirlemek için de çalışıyor. Uzmanlar, ABD’de bazı eyaletlerde kamu çalışanları arasında aşı yaptırmayanlara, her hafta PCR testi ve maske takma zorunluluğu getirildiğini belirttiler. Kamu hizmetlerinin nasıl yürütüleceği ve aşısız kamu çalışanlarına ilişkin uygulamanın nasıl olacağı konusunda dünya örneklerinin incelendiği ifade ediliyor.

  DSÖ’den aşılarla ilgili açıklama

  UZMANLAR 3. DOZU ÖNERİYOR

  Verilere göre, son dönem vaka sayısında artışa, bayram hareketliliğinin de eklendiği, bunun da vaka sayısı hızını artıracağını söyleniyor. Uzmanlar, özellikle Sinovac aşısı yaptıranlardan üç ayı dolanların, bir an önce üçüncü doz aşılarını yaptırmalarında fayda olduğunu belirtiyor.

  Aşı

  SAĞLIKCILARDA AŞILAMA ORANI YÜZDE 90’I GECTİ

  Öte yandan sağlık calışanlarında aşılama oranının yüzde 90’ı geçtiği belirtildi. Vaka-test oranının yüzde 8’e ulaştığı ancak artışın yavaşladığı ifade edildi.

  Bakan Koca açıkladı! İşte aşılamada son durum!

  Vatandaşın aşıya olan güveni artıyor!

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ