6.9 C
İstanbul
Pazartesi, Mart 20, 2023

  Aşının yan etkileriyle karşılaşıldığında yapılacaklar

  Sağlık Bakanlığı, aşılama sonrasında görülebilecek yan etkileri ve aşının yan etkileriyle karşılaşıldığında yapılacakları açıkladı.

  Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve Kovid 19 ile ilgili bilgilerin bulunduğu  “Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfasında, aşılamanın ardından görülebilecek yan etkiler ve aşının yan etkileriyle karşılaşılması durumunda yapılacaklar anlatıldı.

  Kovid 19 aşısı sonrası görülebilecek yan etkiler neler?

  “Kovid-19 Aşısı Bilgilendirme Platformu” sayfasında aşı uygulamasının ardından yaşanabilecek durumlarla ilgili bilgilere yer verildi. 

  “Bugüne kadar Kovid-19 aşılarına ilişkin gerek yürütülen klinik çalışmalarda gerekse mevcut aşı uygulamalarında ciddi yan etkiler ile karşılaşılmamıştır. Aşılamanın ardından görülen yan etkiler sıklıkla hafiftir.”

  “Bunlar; baş ağrısı, yorgunluk, ateş, kas/eklem ağrısı, titreme, ishal, kusma, aşı uygulanan bölgede ağrı, şişlik, kızarıklık gibi hafif yan etkilerdir. Fakat nadir de olsa alerjik reaksiyonların olabileceği göz ardı edilmeden aşı uygulamasının ardından bir rahatsızlık hissedilmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması ve doktora yakın zamanda aşı olunduğu bilgisinin iletilmesi unutulmamalıdır.”

  Yan etkilerle karşılaşıldığında yapılacaklar neler?

  Aşının ardından sık olarak karşılaşılabilecek durumlar ve bu hafif durumlara yönelik destekleyici yaklaşımlar şunlardır:

  Aşı uygulanan bölgede ağrı/şişlik/kızarıklık
  Aşı yapılan kolunuza yüksekte olacak biçimde pozisyon veriniz. Soğuk uygulayınız (Örnek: Soğuk su ile ıslatılan bir havlunun aşı yapılan bölgeye uygulanması gibi… Bu sırada cilde doğrudan buz temas ettirilmemelidir.)

  Parasetamollü ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Yorgunluk 
  İstirahat edin ve yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun.

  • Hafif ateş, titreme 
  İstirahat edin, yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun. Parasetamollü ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Baş ağrısı 
  Parasetamollü ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  • Kas/eklem ağrısı 
  İstirahat edin, yeteri kadar sıvı aldığınızdan emin olun. Parasetamollü ağrı kesiciler kullanabilirsiniz.

  Kusma, ishal 
  Bol sıvı takviyesi alın, beslenmenizi ishal diyetine uygun olarak düzenleyin. Ağızdan gıda ve sıvı alınamayacak kadar kusma olması halinde sıvı kaybı gerçekleşebileceğinden sağlık kuruluşuna başvurunuz.

  Covid-19 aşısı yapıldıktan sonra bunların haricinde aşıyla alakalı olabileceği düşünülen bir rahatsızlık hissedilmesi halinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

  Çocuklarda idrar yolu enfeksiyonu ve tedavisi!

  Prof. Dr. Kamburoğlu: Estetik doğal olandır, sonuç doğal değilse estetik de olmaz

  Pandemide iki şey arttı: Gebelik ve cinsel isteksizlik

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ