19.6 C
İstanbul
Pazartesi, Haziran 27, 2022

  Aşının etkinliğini vitaminler ve beslenme şekli artırıyor

  Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, alınan vitaminler ve beslenme şeklinin aşının etkinliğini etkilediğini belirtti. Vitamin kullanan ve günde 5 ögün beslenenlerde etkinliğin yüksek olduğunu söyledi.

  Koronavirüse karşı en etkin mücadele yolu olan aşılama çalışmaları sürerken, akıllara da aşının etkinliğini artımak için neler yapılmalı soruları geliyor? Vitamin alanlar ya da ilaç kullananların kafası ne yapması gerektiği konusunda karışık.

  Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu, vitaminlerin, aşının bağışıklık sistemini harekete geçirmesine yardımcı olabildiğini belirtip, “Aşının etkinliğini aldığımız vitaminler ve beslenme şeklimiz değiştirebilir, artırabilir” dedi.

  Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu
  Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu

  Covid 19 aşısı olanların en çok “Takviye vitamin alıyorum, keseyim mi?”, “Kullandığım ilaçları keseyim mi?” gibi sorular sorduğunu belirten Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Tutku Taşkınoğlu şunları söyledi: “Aslında aşılanan kişilerin bazı ilaçları kesmesini istiyoruz; ama bunu mutlaka doktorlarına danışarak yapmaları gerekiyor. Çünkü bizim aşıdan alacağımız etkiyi bazı ilaçlar azaltsa bile aslında hastalığınızı ciddi aktive edebilecek bir ilaç kesimini de istemiyoruz” dedi.

  Aşılanan kişiler vitamin almaya devam etmeli

  Dr. Tutku Taşkınoğlu aşı olan kişilerin vitamin almaya ise devam etmesi gerektiğini belirterek şunları söyledi: “Aşılanan kişilerin vitaminleri kesmesini değil tam tersine devam etmesini istiyoruz. Çünkü vitaminler aşının bağışıklık sistemini harekete geçirmesine yardımcı olabilir. Bağışıklık sistemi D, C, E, A vitaminleri, selenyum, çinko gibi mineraller ile beslenen bir sistemdir. Günlük yaşamımızda besinlerle almamız gereken vitaminler bunlar; ama bazen besinlerle alamadığımızda dışarıdan takviyeye de ihtiyacımız doğabilir. Bunu ancak kan tetkikleri ile anlayabiliriz” şeklinde konuştu.

   

  D ve E vitamini takviyesi önemli

  65 yaş üstü kişilerde beslenme ve immün sistemleri zayıfladığı için aşıdan beklenen etkinin alınmadığını ifade eden Dr. Tutku Taşkınoğlu, yaşlılarda özellikle D ve E vitaminin önemli olduğunu belirtti. D vitamini ile ilgili geniş çaplı birkaç tane araştırmanın bir araya getirildiği bir çalışmanın bulunduğunu belirten Dr. Taşkınoğlu söz konusu çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi: “Bu çalışmada, D vitamini alan ve D vitamini eksikliği olan kişilerde aşı cevabı bakılmış ve D vitamini eksikliği olanlarda influenza grip aşısına karşı cevabın zayıfladığı görülmüş ve korunamadıkları belirlenmiş. Influenza aşısı ile şu an kullandığımız koronavirüs aşısı Sinovac aynı şekilde çalışıyor. Bu nedenle benzer bir durum söz konusu olabilir. Covid 19 aşısında da D vitamini eksikliği olan kişilerde daha az immün cevap görüyor olabiliriz. O yüzden de buna dikkat etmek gerekiyor” diye konuştu.

  E vitamini eksikliği olanlarda antikor az gelişmiş

  Dr. Tutku Taşkınoğlu, E vitaminiyle ilgili yapılan başka bir çalışmayla ilgili olarak da şunları söyledi: “E vitamini belli düzeylerde verilen hastalarda tetanos aşısında ve hepatit B aşısında nasıl bir tepki verdikleri ortaya konmuş. E vitamini eksikliği olan kişilerde tetanos aşısına ve hepatit B aşısına karşı antikorların az geliştiği gözlenmiş. O yüzden E vitamini takviyesinin de önemi ortaya çıkarılmış. Aşının etkinliğini aldığımız vitaminler ve beslenme şeklimiz değiştirebilir, artırabilir.”

  Vitamin takviyelerinin hepsine mutlaka doktorla birlikte karar vermek gerektiğine dikkat çeken Dr. Tutku Taşkınoğlu, vitamin takviyesine ihtiyacınız olmadığı halde alınan fazla vitaminin de vücutta birikip zarar verebileceğini söyledi. Bu nedenle vitamin ihtiyacı olup olmadığına doktor tavsiyesi ile karar vermenin doğru olduğunu belirtti.

  Günde 5 öğün beslenenlerde aşıya yanıt daha iyi

  Uzm. Dr. Taşkınoğlu aşının etklinliği ile beslenme arasında da bir bağlantı olduğnu belirterek şunları söyledi: “Günde 5 öğün meyve ya da sebze yiyen yaşlılarla günde 2 öğün meyve ya da sebze yiyen yaşlılar kıyaslandığında bağışıklık sisteminin 5 öğün yiyenlerde daha iyi çalıştığı ve yine aşıya yanıtın daha iyi olduğu ortaya komdu. Yani meyve ve sebze ağırlıklı, vitamin ağırlıklı beslenme, sizin bağışıklık sisteminize yardımcı olacak destekleyecek ve aşıya olan cevabınızı da artıracaktır.”

  Son zamanlarda koronavirüse karşı evde yapılan vitamin karışımları ile tedavi yapıldığı haberlerini duyduklarını belirten Uzm. Dr. Taşkınoğlu, “Şuna dikkat çekmek istiyorum;  hiçbir vitamin ya da hiçbir karışım koronavirüs enfeksiyonunu tedavi edemez. Belki bağışıklık sistemini destekleyen bir şeyler almanız size yardımcı olabilir; ama Covid enfeksiyonunu tedavi etmek için hiçbir şekilde hiçbir vitamin ya da karışım kullanılamaz.”

   

  Türkiye kendi aşısına ne zaman kavuşacak? İşte yerli aşı hakkında her şey

  Mutasyonlu virüs aşıya dayanıklı hale gelirse ne olacak?

  Şili, Türkiye’de de kullanılan Sinovac aşısının etkinlik sonuçlarını açıkladı

  Covid-19’a kırmızı soğan etkisi; virüsün akciğer tutulumunu engelliyor

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ