13.6 C
İstanbul
Perşembe, Aralık 1, 2022

  Aşılarda farklı etkinlik oranı açıklanmasının sebebi ne?

  Türkiye'nin de satın aldığı bu hafta uygulanmasına başlanacak Çin aşısı CoronaVac için açıklanan dört farklı korunma oranı kafaları karıştırdı

  Aşı etkinlik oranı

  Bloomberg haber ajansı, Türkiye’nin de satın aldığı bu hafta uygulanmasına başlanacak Çin aşısı CoronaVac için açıklanan dört farklı korunma oranının yarattığı kafa karışıklığını ele aldı. Haberde şu bilgiler yer veridi.

  Sinovac Biotech’in geliştirdiği aşıyı alan ve halka yapmak için en hızlı adımların atıldığı ülke Endonezya. Ülkede yapılan testlerde Covid-19’a karşı yüzde 65’lik bir etkinlik oranı bildirildi. Ancak Endonezya’daki denemelere 1620 kişinin katıldığı ve bu testlerin doğru sonuçlar almak için çok küçük olduğu belirtiliyor.

  Türkiye’deki denemelerde ise yüzde 91,25’lik etkinlik oranı açıklandı fakat yeterli bir sonuca varabilmek için çok küçük kapsamlı bir test yapıldı.

  13 bin kişiyle CoronaVac aşısının en geniş kapsamlı denemesinin yapıldığı Brezilya’da ise kamuoyuna farklı etkinlik oranlarının açıklandı. Sinovac’ın Brezilya’daki üretim ve araştırma ortağı  Butantan Enstitüsü, aşının Covid-19’un hafif geçirilmesini yüzde 100, orta şiddette ve ağır geçirilmesini yüzde 78 oranında engellediğini açıklamıştı.

  Ancak çok ağır enfeksiyonların bu verilere eklenmediğini belirten araştırmacılar, bunların da eklendiği araştırma sonuçlarını Salı günü duyurdu. Buna göre Sinovac aşısının yüzde 50,4 etkili olduğu görüldü.

  Covid-19 aşısı geliştirme sürecinde  farklı etkinlik oranları daha önce de bildirilmişti. Astra Zeneca farklı doz uygulamalarına bağlı olarak farklı etkinlik oranları açıkladı. Fakat yine de  bildirilen tüm oranlar  Dünya Sağlık Örgütü ve denetleyici kurumların onay için şart koştuğu yüzde 50’lik oranın üzerinde.

  ‘Finans ve prestij baskısı’

  Bazı hükümetlerin vatandaşlarına sadece Sinovac aşısı yapmayı taahhüt ettiği bir dönemde ortaya çıkan bu kafa karışıklığı Batılı benzerlerine kıyasla daha az güvenlik ve test verisi açıklayan Çin üretimi aşıya karşı şüpheleri artırdı.

   Flinders Üniversitesi Tıp ve Tamu Sağlığı Fakültesi’nde Prof. Nikolai Petrovsky, “Bu denemelerde, sonuçların abartılması için finansal baskı var. Prestij baskısı da cabası. Salgını düzgün bir şekilde kontrol altına alamayan ülkeler,  içerideki tepkileri yatıştırmak için aşının faydalarını abartmak isterken, birçok vakada bu tür abartılı açıklamalar aynı zamanda siyasi amaç taşıyor” diyor.

  Veri konusunun bazı ülkelerde ve bölgelerde, Sinovac aşısının onay almasını geciktirdiği de vurgulanıyor. Hong Kong Covid-19 Danışma Kurulu Üyesi  Prof. David Hui, “Sinovac Ocak ayında Hong Kong’a aşı gönderecekti. Ancak 3. faz klinik deneme sonuçlarının duyurusunu 3 kez ertelediler. Bu da başvuruların değerlendirilmesini geciktirdi” diyor.

  Sinovac’ın, kesin etkinlik verilerini alacağını söylediği Brezilya’daki büyük testler her açıdan   inceleniyor. Bazı gözlemciler Butantan Enstitüsü’nün açıkladığı yüzde 78’lik etkinlik oranına şaşırdı. Denemeler sırasında 220 katılımcı Covid-19’a yakalandı. Bunların 160’ı placebo grubunda, 60’ı ise aşılananlar arasındaydı.

  Aynı zamanda bir Covid-19 aşısı geliştirmekte olan Vaxine Pty şirketinin araştırma direktörü de olan Petrovsky, katılımcıların aşılananlar ve placebo grubu arasında eşit dağıtılmış olması halinde, etkinlik oranının yüzde 62,5 çıkması gerektiğini vurguluyor.

  New South Wales Üniversitesi’ndeki Kirby Enstitüsü Biyogüvenlik Programı Başkanı Raina MacIntyre ise placebo ve aşı grubundaki toplam denek sayısı gibi daha fazla veri, hakem onaylı yayınlarda açıklanana dek, dışarıdan yapılan hesaplamaların spekülatif olacağını söylüyor.

  Sinovac’ın Brezilya’daki denemesinde protokolünden sapıp sapmadığı belirsizliğini koruyor.

  AstraZeneca’nın Oxford Üniversitesi’yle  geliştirdiği aşıda da benzer bir durum yaşanmıştı. Yanlışlık sonucu  ilk olarak yarım, sonra tam doz yapıldığında yüzde 90, protokolde öngörüldüğü gibi 2 tam doz aşı yapıldığında ise yüzde 62’lik bir etkinlik oranı ortaya çıkmıştı.

  Sinovac’tan açıklama: Aşımız güvenli ve etkili

  Sinovac Biotech firması bir açıklama yaparak, ‘Üçüncü faz testlerinin sonucu aşının güvenli ve etkili olduğunu kanıtlamak için yeterlidir’ dedi. Aşının etkinliğine ilişkin Brezilya’nın duyurduğu yüzde 50,4 oranına, son aşama testlerde “çok hafif” kategorisine giren vakalardan gelen verinin değerlendirmesi sonucunda varıldığı belirtti.

  Sinovac’ın Brezilya’da Kovid-19 aşısı deneyleri ve üretimi için iş birliği yaptığı Butantan Enstitüsü Faz-3 sonuçlarında elde ettikleri verileri paylaştı. Enstitü yüzde 50,4 etkinlik oranının, aşı vurdurduktan sonra Kovid-19’u “çok hafif” atlatan ve tıbbi yardıma ihtiyaç duymayanlar dahil tüm gönüllülerden gelen veriler dikkate alınarak elde edildiğini açıkladı.

  ÇOK OKUNANLAR

  EDİTÖRÜN SEÇİMİ